Savile zneužil přes 200 lidí ve věku od 8 do 47 let

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 1. 2013 13:46
Britská policie vydala souhrnnou zprávu o zločinech populárního baviče a moderátora
Jimmy Savile.
Jimmy Savile. | Foto: wikimedia

Londýn - Nejmladší oběti sexuálního zneužívání někdejšího slavného moderátora BBC Jimmyho Savilea byl osmiletý chlapec. Nejstarší oběti bylo naopak 47, vyplývá ze zprávy, kterou v pátek zveřejnila britské policie.

Podle ní bylo za více než 40 let zaznamenáno na 214 Savileových sexuálních zločinů, z toho 34 znásilnění. Nejvíce zločinů se Seville dopustil podle policie mezi roky 1966 až 1976.

Zpráva uvádí, že výpovědi obětí předkládají "přesvědčivý obraz rozsáhlého sexuálního zneužívání, kterého se dopouštěl bezohledný sexuální delikvent".

Moderátor zemřel v říjnu 2011 ve věku 84 let. Měl hrob z bílého mramoru a s "výhledem" na moře, ale poté, co vyšla najevo jeho minulost, rodina nechala náhrobek odstranit.

V Británii patřil hlavně v 70. a 80. letech k nejoblíbenějším televizním celebritám. Královna ho povýšila do šlechtického stavu za charitativní činnost. Za hranicemi Spojeného království ho znal málokdo, což změnily až skandály, zveřejněné po jeho smrti.

Na jeho pedofilii se přišlo, až když konkurent BBC, televize ITV loni v říjnu odvysílala pořad, v němž ho řada svědkyň obvinila ze sexuálního zneužívání.

Třicetistránková policejní zpráva zaznamenává, že Savile své oběti zneužíval v letech 1965 až 2006 ve studiích BBC i v nemocnicích, na něž se zaměřoval ve své charitativní činnosti.

Podle policie bylo 18 zneužitých dívek mladších deseti let a 63 bylo ve věku 13 až 16 let.

Skandál otřásl celou BBC a vedl k rezignaci jejího generálního ředitele George Entwistlea, který byl ve funkci jen necelé dva měsíce.

Muž s nepřehlédnutelnou blonďatou hřívou se proslavil hlavně díky pořadu "Jim to zařídí" na BBC, který po dobu dvaceti let sledovaly hlavně děti.

Savile je bavil různými skeči a průpovídkami a plnil jim mnohá přání. Setkávaly se například se slavnými sportovci, hudebníky nebo policisty.

 

Právě se děje

Další zprávy