Ruští komunisté: Krize nám zajistí návrat k moci

Martin Novák Martin Novák
29. 11. 2008 18:36
Rusko je znovu na prahu politických a sociálních změn, tvrdí Zjuganov
Zjuganov u protrétu Lenina.
Zjuganov u protrétu Lenina. | Foto: Reuters

* Zjuganov věří, že dopad krize na Rusy zvýší popularitu komunistů * Komunisté kritizují Putina a Medveděva * Jsou jednou z mála opozičních stran, které Kreml toleruje

Moskva - Komunistická strana Ruska se nehodlá smířit s vůdčí roli současného kremelského tandemu Medveděv - Putin a nepřestane usilovat o to, aby se znovu dostala k moci.

Na víkendovém stranickém sjezdu to prohlásil předseda Gennadij Zjuganov, který vede stranu už od roku 1993.

Na sjezdu přednesl dvouhodinový projev. Uvedl, že finanční krize komunistům nahrává a měli by využít nespokojenosti lidí.

"Vítr historie už znovu napíná naše plachty. Přišla krize a svět imperialismu začíná umírat. Stojíme na prahu velkého politického a sociálního zlomu," tvrdil Zjuganov, který v prezidentských volbách neúspěšně kandidoval proti Borisi Jelcinovi, Vladimiru Putinovi a letos i proti Dmitriji Medveděvovi. 
 
"Masové protesty už kvasí a je jen otázkou, kdy a jak explodují," hřímal šéf partaje, která je nástupkyní bývalé Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS).

Příznivci komunistů na předvolebním mítinku
Příznivci komunistů na předvolebním mítinku | Foto: Reuters

Kritizoval také prezidenta Medveděva a premiéra Putina, kteří podle něj nejsou schopní řešit v Rusku hospodářskou krizi.

Kreml zatím Rusy uklidňuje a vláda tvrdí, že dopad krize nebude pro obyčejné lidi příliš výrazný. Někteří ekonomové ale varují, že zemi čekají "hubené roky."

Ruskému rozpočtu dělají velké starosti zejména nižší ceny ropy.

Komunistická strana Ruské federace je nyní víceméně jedinou opoziční politickou silou, která se dostala do parlamentu.

Zjuganov letošní prezidentské i loňské parlamentní volby napadl jako zmanipulované a otevřeně se pustil do kritiky Putina.

Komunisté ale podle průzkumů nemají příliš šancí oslovit mnoho voličů. Zejména pro mladší generace jsou neatraktivní.

Květnová vojenská přehlídka na Rudém náměstí se letos konala poprvé od roku 1990.
Květnová vojenská přehlídka na Rudém náměstí se letos konala poprvé od roku 1990. | Foto: Reuters

V posledních parlamentních volbách před rokem získali 11,7 procent odevzdaných hlasů. 

Podle vedení strany leží počátek zla v současném Rusku na začátku devadesátých let v časech privatizace. Tu označují za pouhé rozkradení majetku.

Ačkoliv dnes nejsou proti drobnému podnikání a soukromému vlastnictví, kritizují sociální rozdíly v současném Rusku. Důchodcům slibují vyšší penze.

"Komunistická strana trvá na zestátnění přírodních zdrojů a strategických průmyslových odvětví," prohlásil loni Zjuganov.
 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Finále Muchové se odkládá, v Soulu prší

Finále na tenisovém turnaji v Soulu mezi Karolínou Muchovou a Magdou Linetteovou z Polska nezačne kvůli dešti dřív než v 11:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy