reklama
 
 

Ruští komunisté chtějí ochránit rudou hvězdu. Přáli by si mezinárodní copyright

13. 4. 2016
Podle komunistického poslance Státní dumy Vadima Solovjova je symbol rudé pěticípé hvězdy pro Rusko důležitý, protože je těsně spjat s jeho dějinami. Komunistům se proto nelíbí, že jej pro komerční účely využívají i zahraniční firmy - některé i ze zemí, jež na Moskvu uvalily mezinárodní sankce. Komunistická strana federace se proto chystá poslat dopis premiérovi Dmitriji Medveděvovi a požádat ho, aby se zasadil o ochranu symbolu.

Moskva - Komunistické straně Ruska se nelíbí některé způsoby využívání jejího tradičního symbolu - pěticípé rudé hvězdy. Chtěla by ji proto nechat zaregistrovat jako mezinárodní ochrannou známku a zabránit tak zahraničním firmám, aby ji využívaly pro komerční účely. A o pomoc hodlá požádat ruskou vládu.

Podle komunistického poslance Státní dumy Vadima Solovjova by žádná země s vlastní sebeúctou neměla dovolit, aby se z jejích symbolů stalo komerční zboží, napsal server Russia Today.

Známý symbol používají socialistická hnutí na svých vlajkách, znají ho komunisté po celém světě. Používají ho ale i západní značky, například Heineken nebo oděvní značka Macy’s. Podobnou symboliku má i australský nízkorozpočtový letecký dopravce Jetstar.

Symbol spadá do ruských dějin, tvrdí poslanec

"Historie našich domácích výrobků, které nesou tento symbol, je neoddělitelně spojena s dějinami naší země. Použití naší národní značky pro podnikatelské účely zahraničními společnostmi ale vytváří kontroverzi. O to více pak v případech, kdy jsou tyto společnosti registrované v zemích, které na Rusko uvalily sankce, " uvedl ruský zákonodárce.

Podle Solovjova je symbol hvězdy pro Rusko důležitý, protože byl státním symbolem Sovětského svazu a byl dlouho používán i v rámci ruských jednotek.

Komunistická strana Ruské federace se proto chystá poslat dopis premiérovi Dmitriji Medveděvovi a požádat ho, aby se zasadil o přidělení mezinárodního copyrightu rudé hvězdě i dalším symbolům.

Britský server The Telegraph podotkl, že stranu zřejmě neodrazují ani skutečnosti, že celosvětový mezinárodní zákon o autorském právu neexistuje. A že myšlenka copyrightu je v rozporu se základními principy komunismu.

Server The Moscow Times pak navíc ještě podotýká, že řada firem, které symbol hvězdy využívají, byla ve skutečnosti založena dávno před tím, než vznikly komunistické strany Ruska a Sovětského svazu.

Ruské firmy by podle Solovjeva mohly symbol používat i nadále, pokud by ho používaly v blíže nespecifikované "správné formě".

Komunisté v Rusku o ochranu "tradičních" symbolů usilují opakovaně. Solovjev v minulosti například navrhoval pokutovat osoby, které použijí ruskou hymnu jako vyzváněcí tón.

autor: Zahraničí | 13. 4. 2016

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama