Rusové už vybírají kosmonauty, kteří poletí na Měsíc

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 2. 2012 16:21
Ambice Rusům nechybí, peníze a technologie zatím ano
Zatmění Měsíce, jak jej pozorovali v Japonsku
Zatmění Měsíce, jak jej pozorovali v Japonsku | Foto: Reuters

Moskva - Ruská vesmírná agentura Roskosmos zahájila nábor kosmonautů, kteří by měli být v rámci nových smělých plánů Moskvy vysláni na Měsíc.

"Nejprve proběhne výběr, ale mohu říci, že tento oddíl se bude nejspíše připravovat na Měsíc," řekl šéf agentury Vladimir Popovkin rozhlasové stanici Echo Moskvy a odhadl, že mise by se mohla uskutečnit ještě v tomto desetiletí. "Myslím, že do roku 2020 bude člověk na Měsíci," dodal Popkovin.

Dveře jsou prý otevřeny všem ruským občanům s technickým či lékařským vzděláním.

Nový šéf Roskosmosu pokračuje ve šlépějích svého odvolaného předchůdce Anatolije Perminova, který obdobnou předpověď vyslovil začátkem loňského roku: s pilotovanými lety k Měsíci se prý už dávno počítá v polovině příští dekády.

Rusové nechtějí na Měsíci jen přistát, ale také se tam usadit. Ambiciózní projekt měsíční základny představili jen několik týdnů po fiasku meziplanetární sondy Fobos-Grunt, která měla dopravit na Zemi geologické vzorky z měsíce Marsu Fobosu.

Stranou by nemělo zůstat ani zkoumání Rudé planety. Ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou tam chtějí vyslat sondu v roce 2016.

Plány znovu vyslat astronauty na Měsíc dříve ohlašovala i americká kosmická agentura NASA. Hovořilo se o letech 2018-2020. Kvůli finančním škrtům ale Američané projekt zastavili. Jeho obnovení nicméně minulý týden přislíbil republikánský kandidát na prezidenta Newt Gingrich.

Naposledy lidská noha na Měsíc vkročila téměř před čtyřmi desetiletími. Kosmonauti z šesté americké měsíční expedice Eugene Cernan a Harrison Schmitt opustili Měsíc 14. prosince 1972, tři dny po přistání. Jako vůbec první lidé přistáli na Měsíci roku 1969 Neil Armstrong a Edwin Aldrin v rámci programu Apollo.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy