Rusové už vybírají kosmonauty, kteří poletí na Měsíc

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 2. 2012 16:21
Ambice Rusům nechybí, peníze a technologie zatím ano
Zatmění Měsíce, jak jej pozorovali v Japonsku
Zatmění Měsíce, jak jej pozorovali v Japonsku | Foto: Reuters

Moskva - Ruská vesmírná agentura Roskosmos zahájila nábor kosmonautů, kteří by měli být v rámci nových smělých plánů Moskvy vysláni na Měsíc.

"Nejprve proběhne výběr, ale mohu říci, že tento oddíl se bude nejspíše připravovat na Měsíc," řekl šéf agentury Vladimir Popovkin rozhlasové stanici Echo Moskvy a odhadl, že mise by se mohla uskutečnit ještě v tomto desetiletí. "Myslím, že do roku 2020 bude člověk na Měsíci," dodal Popkovin.

Dveře jsou prý otevřeny všem ruským občanům s technickým či lékařským vzděláním.

Nový šéf Roskosmosu pokračuje ve šlépějích svého odvolaného předchůdce Anatolije Perminova, který obdobnou předpověď vyslovil začátkem loňského roku: s pilotovanými lety k Měsíci se prý už dávno počítá v polovině příští dekády.

Rusové nechtějí na Měsíci jen přistát, ale také se tam usadit. Ambiciózní projekt měsíční základny představili jen několik týdnů po fiasku meziplanetární sondy Fobos-Grunt, která měla dopravit na Zemi geologické vzorky z měsíce Marsu Fobosu.

Stranou by nemělo zůstat ani zkoumání Rudé planety. Ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou tam chtějí vyslat sondu v roce 2016.

Plány znovu vyslat astronauty na Měsíc dříve ohlašovala i americká kosmická agentura NASA. Hovořilo se o letech 2018-2020. Kvůli finančním škrtům ale Američané projekt zastavili. Jeho obnovení nicméně minulý týden přislíbil republikánský kandidát na prezidenta Newt Gingrich.

Naposledy lidská noha na Měsíc vkročila téměř před čtyřmi desetiletími. Kosmonauti z šesté americké měsíční expedice Eugene Cernan a Harrison Schmitt opustili Měsíc 14. prosince 1972, tři dny po přistání. Jako vůbec první lidé přistáli na Měsíci roku 1969 Neil Armstrong a Edwin Aldrin v rámci programu Apollo.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy