Rusové jsou rádi za Obamu. Ale štít jim pořád vadí

Martin Novák Martin Novák
11. 11. 2012 15:30
Ruskému premiérovi Dmitriji Medveděvovi se po výsledku amerických voleb ulevilo

Moskva/Washington - Rusko připomíná Baracku Obamovi slova, která pronesl na jaře v Soulu.

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin v reakci na výsledky amerických prezidentských voleb prohlásil: "Doufáme, že prezident Obama po znovuzvolení bude více flexibilní v otázce protiraketové obrany a více vezme v potaz ruské názory."

Při rozhovoru s tehdy ještě ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem řekl, že po listopadových volbách bude mít ohledně protiraketového štítu "více flexibility."

Slova nebyla určena veřejnosti, ale Obama zapomněl, že sedí blízko zapnutého mikrofonu. Republikáni tehdy na prezidenta zaútočili za to, že Moskvě příliš ustupuje a není schopen hájit americké zájmy.

Zásadní rozdíl mezi USA a Ruskem zůstává. Američané tvrdí, že obrana je namířena hlavně proti Íránu, Rusové se domnívají, že může být použita či zneužita i proti nim a ohrozit jejich bezpečnost.

Připomeňte si pražskou schůzku Obama - Medveděv a podpis odzbrojovací dohody:

Radar a základna měly původně stát v České republice a Polsku. Tak to alespoň stálo v předběžné dohodě, kterou uzavřela v Praze ještě Condoleezza Riceová, ministryně zahraničí předchozího prezidenta George Bushe.

Obama ale tento projekt zrušil a podle nových plánů se výstavba protiraketového štítu má týkat Turecka, Rumunska a Polska.
Žádná schůzka Putin - Obama se zatím neplánuje, oba muži se jako prezidenti dosud nepotkali. Když byl Obama zvolen v roce 2008 poprvé, ruským prezidentem už byl Dmitrij Medveděv.

Obama s Medveděvem ve washingtonské restauraci rychlého občerstvení v červnu 2010.
Obama s Medveděvem ve washingtonské restauraci rychlého občerstvení v červnu 2010. | Foto: Reuters

Ten se k výsledkům amerických voleb vyjádřil v Hanoji, kde byl na státní návštěvě. Diplomatické finesy odložil stranou a takzvaně natvrdo prohlásil, že Obamu vidí v Bílém domě raději než Romneyho.

"Jsem rád, že muž, který nazval Rusko jeho nepřítelem číslo jedna, nebude prezidentem tohoto velkého a důležitého státu. Obama je čitelný partner," citovala Medveděva agentura RIA Novosti.

Medveděv narážel na Romneyho větu, že Rusko je bez debat hlavním geopolitickým soupeřem Spojených států číslo jedna. Putin tehdy prohlásil, že tato slova potvrzují oprávněnost ruských obav z amerického protiraketového štítu.

Průzkumy naznačovaly, že i většina Rusů dávala přednost Obamovi před Romneym.

 

Právě se děje

Další zprávy