Rusko vyvíjí varovný systém, bude sledovat balistické střely

ČTK ČTK
9. 10. 2014 18:25
Moskva hodlá modernizovat své jaderné zbraně. Nyní pracuje na varovném systému, který nahradí současný ze sovětské doby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko pracuje na nové generaci varovného systému, kterým bude monitorovat odpalování cizích balistických střel.

Oznámil to ruský ministr obrany Sergej Šojgu s tím, že projekt je jedním ze stavebních kamenů rozvoje ruského jaderného arzenálu.

"Vytvoření jednotného vesmírného prostoru je klíčové pro rozvoj ruských odstrašujících jaderných sil. Ve výsledku budeme schopni odhalit starty různých balistických raket, včetně testovacích odpalů experimentálních modelů ze světových oceánů i území států," řekl Šojgu.

Nový systém nahradí ten nynější, který pochází ze sovětské éry. Součástí budovaného varovného systému bude nová generace satelitů a také modernizovaná velitelská stanoviště, která údaje z oběžné dráhy kolem Země automaticky zpracovávají.

Koncem září ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Rusko by mělo modernizovat své jaderné zbraně. Lavrov zároveň dodal, že Moskva chce dostát závazkům smlouvy mezi Spojenými státy a Ruskou federací o snížení a omezení počtu strategických útočných zbraní.

Podle aktuálních údajů je nyní mezi USA a Ruskem prakticky vyrovnán počet nosičů strategických jaderných zbraní a počet jaderných hlavic na rozmístěných nosičích, tedy na strategických bombardérech, ponorkách a raketách v bojové pohotovosti.

K letošnímu září měly USA 912 nosičů jaderných zbraní, zatímco Rusové 911. V počtu jaderných hlavic, které mají obě velmoci na "rozmístěných nosičích", činí poměr 1642 ku 1643 na ruské straně.

 

Právě se děje

teď

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy