Ruský hrdina z Koreje. Viktor An přepisuje historii

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 17. 2. 2014 20:13
V roce 2006 vyhrál rychlobruslařský génius pro Jižní Koreu tři zlaté medaile
Viktor An padl na zem a políbil led.
Viktor An padl na zem a políbil led. | Foto: Reuters

Soči - Má ruské občanství, ruské křestní jméno, ale moc "rusky" nevypadá. Viktor An se v sobotu zařadil mezi hrdiny a miláčky národa hostícího olympijské hry, když pro Rusko vybojoval zlatou medaili na kilometrové rychlobruslařské dráze.

Po projetí cílové pásky nejprve políbil led, rozplakal se a zvedl nad hlavu červeno-modro-bíle pruhovanou vlajku. "Moje mysl se v prvním okamžiku úplně vyprázdnila. Bylo to neuvěřitelné," řekl.

An je považován za jednoho z nejlepších rychlobruslařů krátkých tratí všech dob, nikdo jiný zatím hned čtyři olympijská zlata nezískal. První tři si přivezl před osmi lety z Turína, jenže tehdy se nejmenoval Viktor, nýbrž An Hjon-so. A zemí, která se z vítězství radovala, byla jeho rodná Jižní Korea.

Zatímco jeho nová domovina ho teď oslavuje coby národního hrdinu a novou celebritu, v Soulu žádné nadšení nepanuje. "Čekal jsem osm dlouhých let," komentoval An pauzu mezi svými zlatými olympijskými kovy.

Viktor jako symbol vítězství

Jeho přesunu do Ruska totiž předcházelo hned několik vleklých problémů. Trápilo ho zdraví. Krom toho se pohádal s jihokorejskými rychlobruslařskými činovníky.

"Rozhodl jsem se bruslit pro Rusko. Předtím to bylo těžké období," řekl deníku Rossijskaja Gazeta. V roce 2011 ve zrychleném řízení získal občanství a okamžitě se stal nejlepším ruským rychlobruslařem na krátké dráze.

Foto: Reuters

Jméno Viktor si podle agentury AFP vybral nejen jako symbol vítězství, ale také coby inspiraci sovětským muzikantem korejského původu Viktorem Cojem.Změny občanství osmadvacetiletý drobný, pohledný An nelituje, zášť ke Koreji ale nechová. Než šel slavit s Rusy, objal nejdřív své bývalé krajany. "Soupeříme spolu o medaile, ale ne proti sobě osobně," řekl An.

Deníku Sport Express po svém sobotním  vítězství řekl, že rozhodnutí přestěhovat se do Ruska bylo nejlepší, jaké mohl přijmout, když se nedostal do Vancouveru v roce 2010. V roce 2008 jeho sportovní kariéru málem předčasně ukončilo zranění kolena.

"Chtěl jsem dál jezdit shorttrack, ale věděl jsem, že to nebude snadné. Rusko mi nabídlo nejlepší podmínky ze všech otevřených možností," vysvětlil.

"Změnil se," tvrdí bývalý rival

Pro ruský tým je An obrovským přínosem. Jedinou medaili na krátké dráze, kterou předtím země získala, byl bronz v Albertville v roce 1992. Kdežto Soul se mohl pyšnit hned 19 zlaty.

Teď An historii obou zemí přepisuje.

"Je to jen jeden člověk, ale pokud jde o sebedůvěru, týmu přinesl opravdu hodně. Všechny tlačí směrem k vrcholu… Lidé ho chtějí následovat," řekl kouč ruského týmu Sevastien Cros agentuře Reuters.

Podle jeho někdejšího amerického rivala Apola Ohna prošel rychlobruslařský génius proměnou. "Není tím samým atletem. Je víc sprinterem, je výbušnější, je silnější, je svalnatější. Bruslí odlišně," uvedl Ohno. "Pravděpodobně patří mezi nejlepší, kteří si kdy obuli brusle na krátkou dráhu."

 

Právě se děje

před 5 minutami

U Břeclavi se srazil nákladní vůz s dodávkou. Havárie uzavřela dálnici D2 u slovenských hranic

Srážka nákladního auta a dodávky uzavřela u hranic se Slovenskem dálnici D2 ve směru na Brno. Nehoda je se zraněním, zasahují u ní záchranáři. Vyplývá to z informací policie a Národního dopravního informačního centra (NDIC). Auta se srazila na 56. kilometru D2 kolem 06:00, dálnice mezi státní hranicí a exitem 48 u Břeclavi se uzavřela o půl hodinu později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy