Rusko stálo za otravou Alexandra Litviněnka v Londýně, rozhodl evropský soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 9. 2021 13:20
Rusko je odpovědné za smrt zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v roce 2006. Uvedl to ve svém verdiktu Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Bývalý agent ruské tajné služby FSB a kritik prezidenta Vladimira Putina byl otráven vzácným radioaktivním izotopem polonia 210.
Alexandr Litviněnko krátce před svou smrtí v londýnské nemocnici.
Alexandr Litviněnko krátce před svou smrtí v londýnské nemocnici. | Foto: Reuters

Moskva považuje závěry soudu za neopodstatněné, informovala vzápětí ruská tisková agentura TASS s odvoláním na mluvčího ruského prezidenta.

"Rusko je odpovědné za zavraždění Alexandra Litviněnka ve Spojeném království," uvedl štrasburský soud v prohlášení k rozsudku.

Třiačtyřicetiletý Litviněnko ještě před svou smrtí z otravy obvinil šéfa Kremlu Putina. Také podle britského vyšetřování z roku 2016 Putin pravděpodobně schválil operaci tajných služeb s cílem zavraždit bývalého ruského agenta. Rusko vždy jakýkoli podíl na této smrti popíralo.

Litviněnko uprchl do Británie šest let před otravou, kterou si přivodil vypitím zeleného čaje otráveného poloniem v londýnském hotelu Millennium. Britští vyšetřovatelé dospěli k závěru, že čin provedli bývalý tělesný strážce pracující pro sovětskou tajnou policii KGB Andrej Lugovoj a další ruský agent Dmitrij Kovtun. Operaci podle Britů pravděpodobně řídila FSB, která je hlavní nástupnickou tajnou službou po sovětské tajné policii KGB.

"Soud konkrétně shledal, že šlo o jasný případ, kdy pan Lugovoj a pan Kovtun při otravě pana Litviněnka jednali jako agenti ruského státu," uvedl evropský soud. Soud zároveň rozhodl, že Moskva musí vdově po Litviněnkovi vyplatit odškodné přes 100 000 eur (přes 2,5 milionu korun) za "nemajetkovou újmu", poznamenala agentura TASS.

"ESLP má jen stěží nějakou pravomoc nebo technologickou kapacitu disponovat informacemi o této záležitosti," řekl dnes novinářům mluvčí Kremlu Dmitrj Peskov. "Stále nejsou k dispozici výsledky vyšetřování, takže taková obvinění jsou přinejmenším nepodložená. Nejsme připraveni naslouchat takovým rozhodnutím," dodal.

Lugovoj, jenž byl v roce 2007 zvolen poslancem ruského parlamentu, označil verdikt za politicky motivovaný. "Myslím, že je to nesmírně idiotské a poškozuje to pověst Evropského soudu pro lidská práva," řekl Lugovoj agentuře Reuters.

Kauza Litviněnko znovu ožila po útoku nervově paralytickou látkou na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v anglickém městě Salisbury v březnu 2018.

Video: Rusko je hrozba, říká Josef Pazderka

Kandidáti nemají rovný přístup do médií a režim má politický proces pevně v rukou, říká šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka. | Video: Martin Veselovský, Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

Další zprávy