Rusko odsoudilo plán USA rozmístit zbraně na východě Evropy

ČTK ČTK
15. 6. 2015 21:22
Ruské ministerstvo zahraničí obvinilo Washington, že postupuje v rozporu se smlouvou o formách soužití Ruska a NATO, která byla podepsána v roce 1997.
Americký konvoj v Ruzyni, ilustrační foto.
Americký konvoj v Ruzyni, ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Moskva - Rusko v pondělí odsoudilo záměr Spojených států rozmístit těžkou vojenskou techniku ve východní Evropě a varovalo, že vojenská konfrontace může mít nebezpečné následky.

Prohlášení ruského ministerstva zahraničí je první oficiální reakcí Moskvy na víkendové informace amerických zdrojů o tom, že Pentagon je připraven rozmístit ve východní Evropě tanky, bojová vozidla a další těžké zbraně až pro 5000 amerických vojáků.

List The New York Times v sobotu s odvoláním na americké činitele a vládní představitele východoevropských členů NATO napsal, že rozmístění zbraní v Pobaltí a východní Evropě má být dosud nejvýznamnějším poselstvím Rusku, že USA jsou odhodlány bránit nové členy Aliance, kteří dříve patřili do sovětského bloku. Washington přiměla k novým vojenským krokům loňská ruská anexe Krymu a údajná ozbrojená intervence Moskvy na východě Ukrajiny.

Podle pondělního prohlášení ruského ministerstva zahraničí roste nebezpečí, že se americká vojenská strategie na východním křídle NATO "bude míjet s realitou a politickými zájmy evropských národů".

USA prý využívají mýtus o ruském nebezpečí k zakrytí vlastní odpovědnosti za protiústavní převrat na Ukrajině, jak Moskva označuje loňské svržení prezidenta Viktora Janukovyče a jeho vlády. Rusko přesto doufá, že se podaří Evropu zachránit před sklouzáváním k nové vojenské konfrontaci, která může mít nebezpečné následky.

Ruské ministerstvo obvinilo Washington, že postupuje v rozporu se smlouvou o formách soužití Ruska a NATO, která byla podepsána v roce 1997. Takzvaný Zakládající akt o vzájemných vztazích, spolupráci a bezpečnosti mezi Severoatlantickou organizací a Ruskou federací podle Moskvy zavazoval Alianci nerozmisťovat významné ozbrojené síly trvale u ruských hranic. "Rozmisťování předsunuté techniky je právě takovou trvalou vojenskou přítomností," upozorňuje se v prohlášení.

"USA vyhrocují vášně a pečlivě mezi evropskými spojenci živí protiruské fobie, aby využily nynější složitou situaci k dalšímu rozšíření své vojenské přítomnosti a svého vlivu v Evropě," konstatuje ruské ministerstvo.

Víkendové komentáře ruských expertů varovaly před spirálou zbrojení, kterou mohou plány Pentagonu vyvolat. Moskva prý bude v reakci nucena do oblasti nasadit vlastní útočné zbraně, které budou s to v případě konfliktu zničit americké objekty. Pondělní ruské oficiální prohlášení se ale o konkrétních odvetných krocích Ruska nezmiňuje.

 

Právě se děje

Další zprávy