Rusko a Turecko vyjednaly příměří v syrském Idlibu

ČTK ČTK
12. 6. 2019 23:08
Rusko a Turecko vyjednaly úplné příměří mezi syrskými vládními silami a povstalci v provincii Idlib na severozápadě Sýrie. Informovaly o tom ruské tiskové agentury s odvoláním na ruskou armádu.
Ilustrační snímek - Idlib
Ilustrační snímek - Idlib | Foto: ČTK

Ruská armáda podle agentur uvedla, že příměří se vztahuje na demilitarizovanou zónu v Idlibu a vedlo dnes k výraznému omezení násilí. Agentury neupřesnily, jak dlouho má klid zbraní trvat.

Na severozápadě Sýrie vede Ruskem podporovaná syrská armáda šest týdnů ofenzivu proti rebelům v místní občanské válce, která trvá od roku 2011. Při ofenzivě zahynuly stovky civilistů. Pondělní letecké údery si vyžádaly životy nejméně 25 lidí, převážně civilistů.

Tato oblast je poslední částí země, kterou syrský režim ještě nemá pod kontrolou. OSN v pondělí varovala, že pokud boje na severozápadě Sýrie naberou na intenzitě, do sousedního Turecka by se mohly uchýlit dva miliony uprchlíků.

Bombardování a postup pozemních sil již přinutily desetitisíce lidí v oblasti opustit své domovy. Od dubna se ofenziva soustředila zejména v jižní části provincie Idlib a přilehlých částech provincií Hamá a Latákíja. Předchozí rusko-turecká dohoda o vytvoření demilitarizovaného pásma v Idlibu v poslední době prakticky neplatila.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy