Rumunsku povládne velká koalice. Pokud najde premiéra

Dominik Jandl
15. 12. 2008 16:18
Designovaný premiér Stolojan vzápětí odstoupil
Designovaný rumunský premiér Emil Boc
Designovaný rumunský premiér Emil Boc | Foto: Reuters

Bukurešť - Rumunští sociální demokraté (PSD) a liberální demokraté (PDL) se v neděli dohodli na vzniku vlády velké koalice. Obě strany získaly ve volbách do obou komor parlamentu před dvěma týdny téměř stejné procenta hlasů.

Zatímco manželství z rozumu obě strany nakonec uzavřely, na postu premiéra se dohadují jen těžko.

Dosavadní liberálně demokratický premiér Theodor Stolojan, s nímž se počítalo i pro velkou koalici, se vzdal nároku na funkci ministerského předsedy v nové vládě.

Odmítnutí oznámil prezidentu Traianu Basescovi, aniž by zveřejnil konkrétní důvody. Jak ale píše agentura Reuters, Stolojan tak chce zvýšit šanci na životaschopnost vlády velké koalice.

Jako dosavadní premiér je totiž úzce spojen s bývalou vládou tvořenou Liberálně demokratickou stranou a Liberálně národní stranou, která se zdiskreditovala špatným hospodařením, korupcí a opakovanými vládními krizemi.

Ještě v pondělí prezident Basescu jmenoval nového kandidáta na premiéra. Tím je starosta severorumunské Kluže Emil Boc.

Nastupuje rumunský Robespierre?

Dvaačtyřicetiletý Boc s politikou začal před osmi lety, kdy byl zvolen poslancem. Od roku 2004 je pak starostou města Kluž na severu země.

Prezident Basescu (vpravo) a tehdy ještě nastávající premiér Theodor Stolojan na tiskové konferenci
Prezident Basescu (vpravo) a tehdy ještě nastávající premiér Theodor Stolojan na tiskové konferenci | Foto: Reuters

Ta je jedním z nejvýznamnějších průmyslových center v zemi. Z postu starosty přitom sesadil krajně pravicového Gheorghe Funara, který stál v čele města od roku 1992.

Boc si získal na postu starosty velkou popularitu, takže v letošních volbách bezkonkurenčně vyhrál

Kromě toho má Boc velmi blízko k prezidentu Basescovi, což jej však podle mnohých analytiků může poškodit.

Ten by ho totiž mohl ovlivňovat při plánování očekávaných reforem, protože v roce 2009 bude Basescu ve volbách obhajovat svůj mandát.

Jeho vnitrostraničtí kritici rovněž často opakují, že Boc není oblíben v ostatních stranách, protože rivaly z levice i pravice často obviňuje z korupce a prospěchářství.

I přesto je podle nich Bocovo postavení stabilnější než tomu bylo u jeho předchůdce, díky čemuž se stal předsedou Liberálních demokratů.

Vláda velké koalice bude po získání důvěry v parlamentu disponovat sedmdesátiprocentní většinou.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy