Rumunsku povládne velká koalice. Pokud najde premiéra

Dominik Jandl
15. 12. 2008 16:18
Designovaný premiér Stolojan vzápětí odstoupil
Designovaný rumunský premiér Emil Boc
Designovaný rumunský premiér Emil Boc | Foto: Reuters

Bukurešť - Rumunští sociální demokraté (PSD) a liberální demokraté (PDL) se v neděli dohodli na vzniku vlády velké koalice. Obě strany získaly ve volbách do obou komor parlamentu před dvěma týdny téměř stejné procenta hlasů.

Zatímco manželství z rozumu obě strany nakonec uzavřely, na postu premiéra se dohadují jen těžko.

Dosavadní liberálně demokratický premiér Theodor Stolojan, s nímž se počítalo i pro velkou koalici, se vzdal nároku na funkci ministerského předsedy v nové vládě.

Odmítnutí oznámil prezidentu Traianu Basescovi, aniž by zveřejnil konkrétní důvody. Jak ale píše agentura Reuters, Stolojan tak chce zvýšit šanci na životaschopnost vlády velké koalice.

Jako dosavadní premiér je totiž úzce spojen s bývalou vládou tvořenou Liberálně demokratickou stranou a Liberálně národní stranou, která se zdiskreditovala špatným hospodařením, korupcí a opakovanými vládními krizemi.

Ještě v pondělí prezident Basescu jmenoval nového kandidáta na premiéra. Tím je starosta severorumunské Kluže Emil Boc.

Nastupuje rumunský Robespierre?

Dvaačtyřicetiletý Boc s politikou začal před osmi lety, kdy byl zvolen poslancem. Od roku 2004 je pak starostou města Kluž na severu země.

Prezident Basescu (vpravo) a tehdy ještě nastávající premiér Theodor Stolojan na tiskové konferenci
Prezident Basescu (vpravo) a tehdy ještě nastávající premiér Theodor Stolojan na tiskové konferenci | Foto: Reuters

Ta je jedním z nejvýznamnějších průmyslových center v zemi. Z postu starosty přitom sesadil krajně pravicového Gheorghe Funara, který stál v čele města od roku 1992.

Boc si získal na postu starosty velkou popularitu, takže v letošních volbách bezkonkurenčně vyhrál

Kromě toho má Boc velmi blízko k prezidentu Basescovi, což jej však podle mnohých analytiků může poškodit.

Ten by ho totiž mohl ovlivňovat při plánování očekávaných reforem, protože v roce 2009 bude Basescu ve volbách obhajovat svůj mandát.

Jeho vnitrostraničtí kritici rovněž často opakují, že Boc není oblíben v ostatních stranách, protože rivaly z levice i pravice často obviňuje z korupce a prospěchářství.

I přesto je podle nich Bocovo postavení stabilnější než tomu bylo u jeho předchůdce, díky čemuž se stal předsedou Liberálních demokratů.

Vláda velké koalice bude po získání důvěry v parlamentu disponovat sedmdesátiprocentní většinou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy