Rumunsku povládne velká koalice. Pokud najde premiéra

Dominik Jandl
15. 12. 2008 16:18
Designovaný premiér Stolojan vzápětí odstoupil
Designovaný rumunský premiér Emil Boc
Designovaný rumunský premiér Emil Boc | Foto: Reuters

Bukurešť - Rumunští sociální demokraté (PSD) a liberální demokraté (PDL) se v neděli dohodli na vzniku vlády velké koalice. Obě strany získaly ve volbách do obou komor parlamentu před dvěma týdny téměř stejné procenta hlasů.

Zatímco manželství z rozumu obě strany nakonec uzavřely, na postu premiéra se dohadují jen těžko.

Dosavadní liberálně demokratický premiér Theodor Stolojan, s nímž se počítalo i pro velkou koalici, se vzdal nároku na funkci ministerského předsedy v nové vládě.

Odmítnutí oznámil prezidentu Traianu Basescovi, aniž by zveřejnil konkrétní důvody. Jak ale píše agentura Reuters, Stolojan tak chce zvýšit šanci na životaschopnost vlády velké koalice.

Jako dosavadní premiér je totiž úzce spojen s bývalou vládou tvořenou Liberálně demokratickou stranou a Liberálně národní stranou, která se zdiskreditovala špatným hospodařením, korupcí a opakovanými vládními krizemi.

Ještě v pondělí prezident Basescu jmenoval nového kandidáta na premiéra. Tím je starosta severorumunské Kluže Emil Boc.

Nastupuje rumunský Robespierre?

Dvaačtyřicetiletý Boc s politikou začal před osmi lety, kdy byl zvolen poslancem. Od roku 2004 je pak starostou města Kluž na severu země.

Prezident Basescu (vpravo) a tehdy ještě nastávající premiér Theodor Stolojan na tiskové konferenci
Prezident Basescu (vpravo) a tehdy ještě nastávající premiér Theodor Stolojan na tiskové konferenci | Foto: Reuters

Ta je jedním z nejvýznamnějších průmyslových center v zemi. Z postu starosty přitom sesadil krajně pravicového Gheorghe Funara, který stál v čele města od roku 1992.

Boc si získal na postu starosty velkou popularitu, takže v letošních volbách bezkonkurenčně vyhrál

Kromě toho má Boc velmi blízko k prezidentu Basescovi, což jej však podle mnohých analytiků může poškodit.

Ten by ho totiž mohl ovlivňovat při plánování očekávaných reforem, protože v roce 2009 bude Basescu ve volbách obhajovat svůj mandát.

Jeho vnitrostraničtí kritici rovněž často opakují, že Boc není oblíben v ostatních stranách, protože rivaly z levice i pravice často obviňuje z korupce a prospěchářství.

I přesto je podle nich Bocovo postavení stabilnější než tomu bylo u jeho předchůdce, díky čemuž se stal předsedou Liberálních demokratů.

Vláda velké koalice bude po získání důvěry v parlamentu disponovat sedmdesátiprocentní většinou.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy