Rumunsko odmítlo trvalý pobyt pro manžela homosexuála, soud EU se páru zastal

ČTK ČTK
5. 6. 2018 15:12
Rumunsko neuznává homosexuální manželství, a tak odmítlo udělit trvalý pobyt Američanovi, kterého si v Bruselu vzal rumunský občan.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

LucemburkRumun Relu Adrian Coman se v roce 2010 oženil s Američanem Robertem Clabournem Hamiltonem. Přestože sňatek uzavřeli v Bruselu a existuje směrnice EU o volném pohybu, rumunské úřady odmítly trvalý pobyt pro Hamiltona. Pár se proto obrátil na unijní soud, který jim teď dal za pravdu.

Členské státy Evropské unie musí přiznat právo trvalého pobytu osobě ze třetí země, která uzavřela manželství s občanem Evropské unie stejného pohlaví, rozhodl v úterý Soudní dvůr Evropské unie. To, že například Rumunsko homosexuální manželství neuznává, není podle soudu důvod, aby země omezila svobodu pohybu v rámci EU.

Směrnice EU o volném pohybu opravňuje manžela či manželku občana EU, aby svého partnera doprovázeli do jakéhokoli státu unie.

Rumunské úřady ovšem Comana informovaly, že jeho manželovi náleží právo pobytu jen v délce tří měsíců, protože v zemi, která neuznává manželství mezi osobami stejného pohlaví, není Američan považován za jeho manžela.

Soudní dvůr EU nicméně rozhodl, že by takový postup narušoval právo občana EU svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států, neboť má právo i na to, aby ho mohl doprovázet jeho manžel nebo manželka. Pojem "manžel nebo manželka" je přitom podle soudu "z hlediska genderu neutrální, takže může zahrnovat i manžela nebo manželku … stejného pohlaví".

V případě rumunsko-amerického páru bude nyní muset rozhodnout rumunský Ústavní soud. V Rumunsku přestala být homosexualita trestným činem teprve v roce 2000.

Manželství osob stejného pohlaví uznává 16 zemí Evropské unie, další včetně Česka umožňují gayům a lesbám uzavírat takzvaná registrovaná partnerství.

 

Právě se děje

Další zprávy