Rúhání: Írán oceňuje postoj Evropy k jaderné dohodě, ale musí z ní mít zisk

ČTK ČTK
12. 6. 2018 21:32
Íránský prezident Hasan Rúhání v telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem vyzval ke konkrétním činům ohledně jaderné dohody.
Hasan Rúhání.
Hasan Rúhání. | Foto: Reuters

Teherán - Pro Írán bude těžké nadále plnit mezinárodní dohodu o svém jaderném programu, pokud nebude mít z jejího dodržování zisk. V telefonátu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem to řekl íránský prezident Hasan Rúhání. O udržení dohody z roku 2015 se jedná kvůli rozhodnutí Spojených států od smlouvy odstoupit. Poslanci Evropského parlamentu v úterý konstatovali, že EU nemá k této dohodě udržitelnou alternativu.

Rúhání řekl, že Írán je s postojem Evropy spokojen, a ocenil zejména úsilí Francie dohodu zachovat. Řekl ale, že "prohlášení musejí být podpořena činy a konkrétním opatřením".

"Nebude-li mít Írán z dohody zisk, bude pro Írán nemožné dohodu i nadále dodržovat," citovala Rúháního íránská agentura IRNA.

Dohoda umožnila zrušit mezinárodní protiíránské sankce výměnou za zpomalení jeho jaderného programu. Americký prezident Donald Trump dohodu už od volební kampaně označuje za špatnou a neúčinnou. O odstoupení USA od dokumentu rozhodl v květnu.

Ostatní signatáři - Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko - chtějí dohodu nadále dodržovat. Írán stanovil pro pokračování své účasti podmínky, mezi nimiž je zachování objemu prodeje ropy, zajištění obchodování prostřednictvím evropských bank a slib, že se zbývající signatáři nebudou snažit dohodu rozšířit o téma balistického programu a regionálních aktivit Íránu.

Macronův úřad oznámil, že prezident v rozhovoru s Rúháním ujistil, že ostatní signatáři se chtějí dohodou řídit i nadále "ve všech jejích aspektech". Potvrdil také, že v nejbližších dnech se ve Vídni uskuteční schůzka zbývajících signatářských zemí na ministerské úrovni. Podle francouzských diplomatických zdrojů by to mělo být 25. června.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Biden nestáhne vojáky z Afghánistánu k 1. květnu, jak se zavázala předchozí administrativa. Jako nové datum stanovil letošní 11. září, píše AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy