Romové měli Mezinárodní den, varovali svět před ghetty

Monika Horáková
8. 4. 2010 22:22
Evropské centrum pro práva Romů je znepokojeno situací v oblasti bydlení

Praha - Hudba, tanec, zpěv. Takto si svět každoročně 8. dubna připomíná Mezinárodní den Romů. Česká republika není výjimkou. 

Svátek však není využíván pouze k zábavě, ale také k vydávání politických deklarací a pořádání tematických konferencí.

S integrací si láme hlavu i EU

Ve španělské Cordobě se ve čtvrtek konal druhý evropský summit o Romech. Navazuje na summit, který se konal v roce 2008 v Bruselu. Českou republiku tehdy zastupovala ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková. Přítomen byl také evropský komisař pro sociální věci Vladimír Špidla.

Letošní účastníci a účastnice řešili zejména dvě zprávy Evropské komise.

V první zprávě komise vyzývá členské státy, aby využívaly fondy EU k sociální a ekonomické integraci Romů. Klíčové je zajistit přístup Romů k pracovním místům a nesegregačnímu vzdělávání, bydlení a zdravotnickým službám. Za integraci odhadovaných 10 až 12 milionů Romů jsou společně odpovědné členské státy a orgány EU.

Druhá zpráva pak hodnotí, k jakému pokroku došlo v integraci Romů za poslední dva roky.

Nevytvářejte umělá ghetta, vyzývá organizace

Symboliku dne využilo také Evropské centrum pro práva Romů (European Roma Rights Centre) se sídlem v Budapešti. Vydalo prohlášení, v němž poukazuje na to, že "Romové zůstávají nejsilněji znevýhodňovanou etnickou skupinou v Evropě. Jsou diskriminováni v přístupu k zaměstnání, vzdělání, zdravotní péči a veřejným a sociálním službám."

Sídliště v Přerově
Sídliště v Přerově | Foto: Ludvík Hradilek

Evropské centrum je podle svého vyjádření znepokojeno situací Romů v oblasti bydlení, a to zejména v České republice, Řecku, Rumunsku, Rusku, Slovinsku a Turecku.

Kritizuje nucené vystěhovávání a řízenou devastaci romských osad, ale také to, že Romové nemají v důsledku chudoby dostatek příležitostí získat odpovídající bydlení. Chybné je podle organizace také umělé sestěhovávání Romů a s ním související vytváření ghett.

Česká města představují romskou kulturu

K Mezinárodnímu dni Romů se připojila také některá města v České republice. Speciální program byl připraven například v Praze, Brně, Ostravě, Jihlavě či Dobré Vodě.  

Mezinárodní den Romů v Brně
Mezinárodní den Romů v Brně | Foto: Ratolest Brno, o. s.

"Účast na oslavách rozšiřuje prostor pro vzájemný dialog a toleranci. Prostřednictvím hudby, tance, fotografií, obrazů a ukázek jídla mají Romové šanci ukázat pestrost a výjimečnost své kultury a tradic," uvedla za brněnské organizátory Věra Růžičková ze sdružení Ratolest Brno.

"Lidé se v rámci oslav mohou seznámit se slovy romské hymny, historií či kulturou Romů. U příchozích dívek a žen jsou vítány široké barevné sukně, pestré šátky či třpytivé náušnice, náramky a náhrdelníky, chlapci a muži neurazí například kloboukem," popsala v tiskové zprávě detaily pátečních oslav v Dobré Vodě Eva Haunerová, mluvčí sdružení Český západ.     

Mezinárodní den Romů byl poprvé vyhlášen v roce 1990 v Polsku, během IV. Světového romského kongresu. Datum 8. dubna má připomínat první velké mezinárodní setkání romských představitelů, které se uskutečnilo 7.-12. dubna 1971 v Londýně. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 6 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy