Romové měli Mezinárodní den, varovali svět před ghetty

Monika Horáková
8. 4. 2010 22:22
Evropské centrum pro práva Romů je znepokojeno situací v oblasti bydlení

Praha - Hudba, tanec, zpěv. Takto si svět každoročně 8. dubna připomíná Mezinárodní den Romů. Česká republika není výjimkou. 

Svátek však není využíván pouze k zábavě, ale také k vydávání politických deklarací a pořádání tematických konferencí.

S integrací si láme hlavu i EU

Ve španělské Cordobě se ve čtvrtek konal druhý evropský summit o Romech. Navazuje na summit, který se konal v roce 2008 v Bruselu. Českou republiku tehdy zastupovala ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková. Přítomen byl také evropský komisař pro sociální věci Vladimír Špidla.

Letošní účastníci a účastnice řešili zejména dvě zprávy Evropské komise.

V první zprávě komise vyzývá členské státy, aby využívaly fondy EU k sociální a ekonomické integraci Romů. Klíčové je zajistit přístup Romů k pracovním místům a nesegregačnímu vzdělávání, bydlení a zdravotnickým službám. Za integraci odhadovaných 10 až 12 milionů Romů jsou společně odpovědné členské státy a orgány EU.

Druhá zpráva pak hodnotí, k jakému pokroku došlo v integraci Romů za poslední dva roky.

Nevytvářejte umělá ghetta, vyzývá organizace

Symboliku dne využilo také Evropské centrum pro práva Romů (European Roma Rights Centre) se sídlem v Budapešti. Vydalo prohlášení, v němž poukazuje na to, že "Romové zůstávají nejsilněji znevýhodňovanou etnickou skupinou v Evropě. Jsou diskriminováni v přístupu k zaměstnání, vzdělání, zdravotní péči a veřejným a sociálním službám."

Sídliště v Přerově
Sídliště v Přerově | Foto: Ludvík Hradilek

Evropské centrum je podle svého vyjádření znepokojeno situací Romů v oblasti bydlení, a to zejména v České republice, Řecku, Rumunsku, Rusku, Slovinsku a Turecku.

Kritizuje nucené vystěhovávání a řízenou devastaci romských osad, ale také to, že Romové nemají v důsledku chudoby dostatek příležitostí získat odpovídající bydlení. Chybné je podle organizace také umělé sestěhovávání Romů a s ním související vytváření ghett.

Česká města představují romskou kulturu

K Mezinárodnímu dni Romů se připojila také některá města v České republice. Speciální program byl připraven například v Praze, Brně, Ostravě, Jihlavě či Dobré Vodě.  

Mezinárodní den Romů v Brně
Mezinárodní den Romů v Brně | Foto: Ratolest Brno, o. s.

"Účast na oslavách rozšiřuje prostor pro vzájemný dialog a toleranci. Prostřednictvím hudby, tance, fotografií, obrazů a ukázek jídla mají Romové šanci ukázat pestrost a výjimečnost své kultury a tradic," uvedla za brněnské organizátory Věra Růžičková ze sdružení Ratolest Brno.

"Lidé se v rámci oslav mohou seznámit se slovy romské hymny, historií či kulturou Romů. U příchozích dívek a žen jsou vítány široké barevné sukně, pestré šátky či třpytivé náušnice, náramky a náhrdelníky, chlapci a muži neurazí například kloboukem," popsala v tiskové zprávě detaily pátečních oslav v Dobré Vodě Eva Haunerová, mluvčí sdružení Český západ.     

Mezinárodní den Romů byl poprvé vyhlášen v roce 1990 v Polsku, během IV. Světového romského kongresu. Datum 8. dubna má připomínat první velké mezinárodní setkání romských představitelů, které se uskutečnilo 7.-12. dubna 1971 v Londýně. 

 

Právě se děje

Další zprávy