Revoluční změna na Maltě. Manželé se mohou rozvést

Martin Novák Martin Novák
30. 5. 2011 9:02
V referendu v silně katolické zemi těsně převážili zastánci legalizace rozvodů
Maltská metropole Valletta.
Maltská metropole Valletta. | Foto: Reuters

Valletta - Malta se stane posledním státem v Evropě, kde se manželé budou moci rozvést, samozřejmě nepočítáme-li Vatikán.

Silně katolická země, kde více než sedmdesát procent obyvatel tvrdí, že chodí v neděli na mši do kostela, o povolení rozvodů rozhodla v referendu.

Pro se vyslovilo 52,67 procent hlasujících.

Vůdce opoziční Strany práce Joseph Muscat výsledek uvítal a označil ho za naději na nový začátek pro lidi s rozbitým manželstvím.

Naopak premiér Lawrence Gonzi neskrýval zklamání. Vedl kampaň proti rozvodům, ale slíbil, že výsledek bude respektovat.

O změně zákona musí ještě rozhodnout parlament, očekává se ale, že potvrdí výsledek referenda.

Foto: Aktuálně.cz

Návrh legislativy předpokládá, že manželé se budou moci rozvést jen tehdy, žijí-li už čtyři roky odděleně.

"Maltská společnost je velmi konzervativní, ale přece jen Malťané žijí jako Evropané, jsou Evropané. Výsledek referenda usnadní život stovkám lidí," řekl agentuře AP Saviour Balzan, analytik listu Malta Today, který povolení rozvodů podpořil.

"Změna učiní Maltu více evropskou, i když legalizaci rozvodů od nás Evropská unie nežádala," uvedl Balzan.

Na Maltě žije 400 tisíc obyvatel a podle průzkumu se za věřící katolíky považuje 95 procent z nich. Potraty jsou na ostrově nadále nelegální.

Ostrov vstoupil do Evropské unie stejně jako Česká republika v roce 2004. Malťané i o tom hlasovali v referendu, pro vstup se tehdy vyslovilo 53,6  procent hlasujících.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Ve 2.čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
Další zprávy