Revoluční změna na Maltě. Manželé se mohou rozvést

Martin Novák Martin Novák
30. 5. 2011 9:02
V referendu v silně katolické zemi těsně převážili zastánci legalizace rozvodů
Maltská metropole Valletta.
Maltská metropole Valletta. | Foto: Reuters

Valletta - Malta se stane posledním státem v Evropě, kde se manželé budou moci rozvést, samozřejmě nepočítáme-li Vatikán.

Silně katolická země, kde více než sedmdesát procent obyvatel tvrdí, že chodí v neděli na mši do kostela, o povolení rozvodů rozhodla v referendu.

Pro se vyslovilo 52,67 procent hlasujících.

Vůdce opoziční Strany práce Joseph Muscat výsledek uvítal a označil ho za naději na nový začátek pro lidi s rozbitým manželstvím.

Naopak premiér Lawrence Gonzi neskrýval zklamání. Vedl kampaň proti rozvodům, ale slíbil, že výsledek bude respektovat.

O změně zákona musí ještě rozhodnout parlament, očekává se ale, že potvrdí výsledek referenda.

Foto: Aktuálně.cz

Návrh legislativy předpokládá, že manželé se budou moci rozvést jen tehdy, žijí-li už čtyři roky odděleně.

"Maltská společnost je velmi konzervativní, ale přece jen Malťané žijí jako Evropané, jsou Evropané. Výsledek referenda usnadní život stovkám lidí," řekl agentuře AP Saviour Balzan, analytik listu Malta Today, který povolení rozvodů podpořil.

"Změna učiní Maltu více evropskou, i když legalizaci rozvodů od nás Evropská unie nežádala," uvedl Balzan.

Na Maltě žije 400 tisíc obyvatel a podle průzkumu se za věřící katolíky považuje 95 procent z nich. Potraty jsou na ostrově nadále nelegální.

Ostrov vstoupil do Evropské unie stejně jako Česká republika v roce 2004. Malťané i o tom hlasovali v referendu, pro vstup se tehdy vyslovilo 53,6  procent hlasujících.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy