Řečtí ochránci zvířat pustili na svobodu 50 000 norků

Zahraničí Zahraničí
3. 9. 2010 11:53
Většinu zvířat čeká v prostředí, na něž nejsou zvyklá, smrt.
Norek evropský byl na řadě míst vyhuben, jeho americký bratránek se ale nekontrolovatelě množí
Norek evropský byl na řadě míst vyhuben, jeho americký bratránek se ale nekontrolovatelě množí | Foto: Reuters

Atény - Dobrý úmysl, pokud není náležitě promyšlen, může mít nedozírné a často tragické následky. Podobně skončí se vší pravděpodobností i cesta na svobodu padesáti tisíc norků, které minulý týden vypustili ze dvou kožešinových farem na severu Řecka militantní ochránci přírody.

Podle Řecké asociace chovatelů kožešinové zvěře většina ze šelmiček, které mladí aktivisté vypustili z klecí, v cizím prostředí a horku, jež v těchto dnech v zemi panuje, zahyne.

Ve sdělení zveřejněném na internetu se tamní skupina aktivistů označující se jako Fronta pro osvobození zvířat přihlásila ke dvěma incidentům, při nichž u měst Kastoria a Siastia vypustila do volné přírody desetitisíce zvířat. 

Snaží se tímto způsobem "citelně zasáhnout" průmyslové odvětví, které obě uvedená města zaplavila "stovkami kožešnických obchodů". 

Asociace chovatelů kožešinové zvěře připouští, že škody, které farmy utrpěly, přesáhnou jeden milion eur.

Invazní druhy

Je sice pravdou, že zvířata bývají na kožešinových farmách chována hromadně v klecích, navíc často v podmínkách, které neodpovídají předpisům.

Jejich vypuštění do volné přírody však daný problém neřeší. Značná část z nich uhyne, zbytek se sice adaptuje, začne se však nekontrolovatelně množit a v místním ekosystému, který na ně není zvyklý, napáchá velké škody.

To byl ostatně případ i norků amerických, nutrií, medvíků mývalů a dalších kožešinových zvířat, které se na svobodu dostaly poté, co unikly z chovů a staly se v Evropě tzv. invazními druhy postrádajícími v evropském prostředí přirozené nepřátele.

Norek americký je pro původní druhy v dané lokalitě hotovou pohromou. Nejenomže je schopen kompletně zlikvidovat místní populace vodního ptactva, přenáší navíc raččí mor a je přímým konkurentem norka evropského, který byl na řadě míst zcela vyhuben. 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko přemisťuje na základny na Krymu vojenská letadla, ukázaly snímky

Rusko v posledních týdnech přemístilo na poloostrov Krym a základny poblíž Ukrajiny vojenská letadla, a rozšiřuje tak své možnosti politického zastrašování či vojenské intervence, napsal list The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na komerční satelitní snímky. Fotografie ze 16. dubna ranveje na Saki, jedné z vojenských základen na Krymu, ukazují seřazené bitevníky Su-30, které na snímcích z konce března nebyly.

Další ruská technika a infrastruktura na Krymském poloostrově zahrnuje mimo jiné výsadková letadla, bitevní vrtulníky, drony nebo vojenské nemocnice, dokládají podle WSJ snímky. Kromě zmíněných stíhaček Su-30 jsou v regionu k vidění také Su-34, Su-27, Su-25 a Su-24. Snímky byly pořízeny mezi 27. březnem a 16. dubnem společností Maxar Technologies.

Zdroj: ČTK
Další zprávy