Řečtí ochránci zvířat pustili na svobodu 50 000 norků

Zahraničí Zahraničí
3. 9. 2010 11:53
Většinu zvířat čeká v prostředí, na něž nejsou zvyklá, smrt.
Norek evropský byl na řadě míst vyhuben, jeho americký bratránek se ale nekontrolovatelě množí
Norek evropský byl na řadě míst vyhuben, jeho americký bratránek se ale nekontrolovatelě množí | Foto: Reuters

Atény - Dobrý úmysl, pokud není náležitě promyšlen, může mít nedozírné a často tragické následky. Podobně skončí se vší pravděpodobností i cesta na svobodu padesáti tisíc norků, které minulý týden vypustili ze dvou kožešinových farem na severu Řecka militantní ochránci přírody.

Podle Řecké asociace chovatelů kožešinové zvěře většina ze šelmiček, které mladí aktivisté vypustili z klecí, v cizím prostředí a horku, jež v těchto dnech v zemi panuje, zahyne.

Ve sdělení zveřejněném na internetu se tamní skupina aktivistů označující se jako Fronta pro osvobození zvířat přihlásila ke dvěma incidentům, při nichž u měst Kastoria a Siastia vypustila do volné přírody desetitisíce zvířat. 

Snaží se tímto způsobem "citelně zasáhnout" průmyslové odvětví, které obě uvedená města zaplavila "stovkami kožešnických obchodů". 

Asociace chovatelů kožešinové zvěře připouští, že škody, které farmy utrpěly, přesáhnou jeden milion eur.

Invazní druhy

Je sice pravdou, že zvířata bývají na kožešinových farmách chována hromadně v klecích, navíc často v podmínkách, které neodpovídají předpisům.

Jejich vypuštění do volné přírody však daný problém neřeší. Značná část z nich uhyne, zbytek se sice adaptuje, začne se však nekontrolovatelně množit a v místním ekosystému, který na ně není zvyklý, napáchá velké škody.

To byl ostatně případ i norků amerických, nutrií, medvíků mývalů a dalších kožešinových zvířat, které se na svobodu dostaly poté, co unikly z chovů a staly se v Evropě tzv. invazními druhy postrádajícími v evropském prostředí přirozené nepřátele.

Norek americký je pro původní druhy v dané lokalitě hotovou pohromou. Nejenomže je schopen kompletně zlikvidovat místní populace vodního ptactva, přenáší navíc raččí mor a je přímým konkurentem norka evropského, který byl na řadě míst zcela vyhuben. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy