Řecký ministr: Dohoda o škrtech musí být do večera

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 2. 2012 7:32
Eurozóna v sobotu Řecku pohrozila, že když neprovede škrty, další pomoc nedostane
Premiér Papadimos a ministr Venizelos
Premiér Papadimos a ministr Venizelos | Foto: Reuters

Atény - Řecký ministr financí Evangelos Venizelos začal bít na poplach a tlačí řeckou politickou reprezentaci k urychlené dohodě o podmínkách čerpání dalšího záchranného balíčku, který Atény nutně potřebují.

K politické dohodě o dalším šetření a škrtech, které jsou podmínkou další finanční injekce, musí podle Venizelose dojít ještě do nedělního večera. Jak řekl, ostatním zemím eurozóny už s Řeckem dochází trpělivost.

"Velká netrpělivost a velký tlak jsou patrné nejen ze strany EU, MMF a ECB, ale také od členských zemí eurozóny. Jsme na ostří nože," prohlásil Venizelos poté, co v sobotu absolvoval dvouhodinovou telekonferenci s kolegy z eurozóny, šéfkou Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou a prezidentem Evropské centrální banky Mariem Draghim.

Premiér Lukas Papadimos v sobotu zase jednal šest hodin se zástupci Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie a během neděle bude vyjednávat právě on s šéfy řeckých politických stran.

Druhý záchranný úvěr má být ve výši 130 miliard eur (tedy asi 3,2 bilionu korun).

Eurozóna: Trpělivost dochází

Podle agentury Reuters ministři financí eurozóny v sobotu dali jasně najevo, že dohoda o další pomoci nebude možná, dokud Atény nezaručí realizaci požadovaných reforem a škrtů. Podle zdroje agentury už "převládá pocit velkého zklamání nad tím, že se stále staví na zadní".

Podobnou rétoriku už nastolil i šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker, který v rozhovoru s německým časopisem Der Spiegel řekl, že bez nezbytných reforem, by Řecko nemělo očekávat "od ostatních pokračující solidaritu".

Agentura AP ale v sobotu večer citovala nejmenovaného představitele řecké politiky, podle kterého dál panují neshody kolem drastických reforem pracovního trhu: odbory i svazy zaměstnavatelů jsou ostře proti snižování mezd a omezování minimální mzdy s tím, že to jen dále prohloubí recesi, která trvá už čtvrtý rok a vedla k nezaměstnanosti 19 procent.

Kromě druhé záchranné injekce, o kterou jde Řecku teď, už Atény čerpají 110 miliard eur z prvního záchranného programu. Tato pomoc ale stačit nebude a Řecko potřebuje další finanční injekci do 20. března, kdy bude splatných část jeho dluhu ve výši 14,5 miliardy eur. Na splátku nemá.

 

Právě se děje

Další zprávy