reklama
 
 

Řecký exministr Varufakis představil nové levicové hnutí. Jeho DiEM25 chce zreformovat EU

9. 2. 2016 13:12
Cílem uskupení Demokracie v Evropě - hnutí 2025 (DiEM25) je zásadní reforma EU. Hnutí požaduje omezení byrokracie a zajištění transparentního rozhodování na unijní úrovni. "Společná byrokracie a společná měna rozdělují evropské národy, které se začaly sjednocovat navzdory svým rozdílným jazykům a kulturám," uvedl Janis Varufakis, který byl v řecké vládě za krajně levicovou stranu Syriza. Za hnutím DiEM25 stojí vedle Varufakise také španělská strana Podemos či italský levicový intelektuál Toni Negri.

Berlín - Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis v Berlíně představil nové celoevropské levicové hnutí, jehož cílem je do deseti let zásadně reformovat Evropskou unii.

Uskupení jménem Demokracie v Evropě - hnutí 2025 (DiEM25) chce omezit byrokracii a zajistit transparentní rozhodování na unijní úrovni.

Kromě Varufakise, který byl v řecké vládě za krajně levicovou stranu Syriza, podporuje nové uskupení například španělské levicové protestní hnutí Podemos.

"Byrokracie rozděluje národy"

"Evropská unie byla výjimečným úspěchem, spojila v míru evropské národy hovořící různými jazyky a vycházející z různých kultur. Dokázala, že můžeme vytvořit společný rámec lidských práv napříč kontinentem, který ještě nedávno byl domovem vražedného šovinismu, rasismu a barbarství," uvedl Varukakis v manifestu vznikajícího hnutí.

"Dnes společná byrokracie a společná měna rozdělují evropské národy, které se začaly sjednocovat navzdory svým rozdílným jazykům a kulturám," uvedl Varufakus v manifestu. "Hrdé národy jsou obraceny proti sobě. Nacionalismus, extremismus a rasismus se znovu probudily," napsal s tím, že EU hrozí rozpad.

DiEM25 vyzývá k tomu, aby evropské instituce okamžitě zajistily větší transparentnost rozhodovacích procesů. Podle Varufakise by měla být živě přenášena jednání na summitu EU a v rámci Euroskupiny. Se zpožděním jednoho týdne by měly být zveřejňovány záznamy z jednání rady guvernérů Evropské centrální banky.

Hnutí požaduje nový základní dokument EU

Varufakisovo hnutí rovněž požaduje, aby do dvou let bylo svoláno ústavodárné shromáždění, které by připravilo nový základní dokument EU. Společná evropská ústava, která by posilovala vliv občanů na rozhodování v Unii a omezila význam Evropské komise a Evropského parlamentu, by podle DiEM25 měla být přijata do deseti let.

EU se pokusila vytvořit společnou ústavu už na počátku století. Konvent EU připravil dokument během let 2002 a 2003, přijmout se ho však nepodařilo poté, co se proti ústavě vyslovili v roce 2005 voliči v referendech ve Francii a v Nizozemsku. Některé prvky evropské ústavy se dostaly do unijního práva prostřednictvím Lisabonské smlouvy, která vstoupila v platnost v prosinci 2009.

Za hnutím DiEM25 stojí vedle Varufakise také španělská strana Podemos či italský levicový intelektuál Toni Negri. Podporu mu vyjádřil také americký ekonom James Galbraith.

autor: ČTK | 9. 2. 2016 13:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama