Řecko zasáhlo zemětřesení. Škody ale nejsou

gra, reuters
6. 1. 2008 11:19
Otřesy o síle 6,5 způsobily paniku
Zemětřesení - Ilustrační foto
Zemětřesení - Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Zemětřesení o síle 6,5 stupně Richterovy stupnice postihlo nad ránem jih Řecka. Epicentrum bylo asi 150 kilometrů jižně od Atén v jižní části Peloponéského poloostrova.

Agentury uvádějí, že si zemětřesení zatím nevyžádalo žádné oběti, nedošlo prý ani k velkým materiálním škodám. Otřesy půdy ale probudily obyvatele Atén a dalších měst, lidé vybíhali ze svých domů a pobíhali po ulicích.

Někteří vyděšení obyvatelé volali záchranářům. "Šlo spíše o velkou paniku. Zatím jsme zaznamenali malé škody na domech lidí, nikdo nebyl vážně zraněn a ani nedošlo k velkým ztrátám na majetku," uvedl jeden z místních záchranářů.

Zemětřesení v Indonesii - Ilustrační foto
Zemětřesení v Indonesii - Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Na některých místech byly otřesy půdy opravdu silné, kontaktovali jsme menší města ohledně situace a v tuto chvíli už je vše bez problémů," uvedla k situaci řecká televize.

Poslední zemětřesení Řekové zažili nedávno, předposlední prosincový den. Tehdy zemětřesení o síle 5,2 stupně Richterovy škály zasáhlo ráno západní Řecko u ostrova Zakyntos. Otřesy tehdy obyvatelé pocítili na ostrově i na nedalekém Peloponésu.

Před pár dny zemětřesení o síle 6,3 stupně zasáhlo východní pobřeží indonéského ostrova Sumatra. Obyvatelé postižené oblasti kvůli otřesům opustili své domy, ale rovněž nebyly hlášeny oběti na životech ani poškozené domy.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 24 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 27 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy