Rakousko ustoupilo, oficiálně uznalo Svědky Jehovovy

Zdeněk Mihalco
8. 5. 2009 19:43
K této náboženské skupině se v Rakousku hlásí přes 20 tisíc lidí
Stránky náboženské skupiny Svědci Jehovovi v češtině
Stránky náboženské skupiny Svědci Jehovovi v češtině | Foto: Repro Aktuálně.cz

Vídeň - Rakousko ve čtvrtek uznalo Svědky Jehovovy jako čtrnácté státem uznávané náboženství, informovala tisková agentura AP. Končí tak po desetiletí trvající spory o status této náboženské skupiny.

Rozhodnutí umožňuje Svědkům Jehovovým mimo jiné nabízet náboženskou výuku na školách. Představitelé této náboženské skupiny uvedli, že takový záměr zatím nemají.

Ke Svědkům Jehovovým se v Rakousku hlásí více než 20 tisíc lidí, kteří usilovali o uznání státem od roku 1978.

Podle vedoucích představitelů Svědků Jehovových je toto rozhodnutí pozitivním signálem o náboženské svobodě a právech menšin v zemi.

Podle rakouského ministerstva kultury Svědkové Jehovovi splňují kritéria pro uznání - například nejméně 16 tisíc přívrženců, a aktivitu po dobu nejméně deseti let.

Počátky skupiny se datují do druhé poloviny devatenáctého století. V současné době má po světě miliony přívrženců.

V Česku patří Svědkové Jehovovi ke státem uznávaným náboženským skupinám od roku 1993. Hlásí se k ní více než 23 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy