Puč v Súdánu. Prezident Bašír byl zatčen a je držen na "bezpečném místě"

Súdánská armáda ve čtvrtek svrhla a zadržela prezidenta Umara Bašíra, který v zemi vládl 30 let. Oznámil to súdánský ministr obrany Avad ibn Auf, který v televizním projevu také řekl, že západoafrickou zemi bude během nadcházejícího dvouletého přechodného období řídit vojenská rada. Pak mají následovat volby.
Demonstrace v Súdánu za odstoupení prezidenta Bašíra | Video: Associated Press

Na tři měsíce je vyhlášen výjimečný stav a bude platit zákaz nočního vycházení. Opoziční aktivisté, kteří od prosince organizují protivládní protesty, s tímto vývojem nesouhlasí.

Armáda už ráno občany připravila na to, že mají očekávat důležité prohlášení. Předchozí nepotvrzené zprávy hovořily o tom, že 75letý Bašír je v domácím vězení. "Jako ministr obrany oznamuji svržení režimu a zatčení jeho šéfa, který je na bezpečném místě," sdělil později ministr obrany a viceprezident ibn Auf.

Ministr před kamery předstoupil ve vojenské uniformě a mimo jiné také oznámil, že v Súdánu budou až do odvolání uzavřeny hranice a na 24 hodin se uzavře i vzdušný prostor. Podle ibn Aufa byla rozpuštěna vláda i prezidentský úřad, země se dočasně nebude řídit ústavou a na konci dvouletého období budou uspořádány volby.

Agentura Reuters uvedla, že Bašíra nyní uvnitř prezidentské rezidence střeží ozbrojené komando. Jeho další osud je nejasný. Syn opozičního lídra Sádika Mahdího, šéfa Lidové strany Umma, médiím řekl, že Bašír byl zatčen společně s řadou vůdců Muslimského bratrstva.

Poslední vývoj souvisí s protesty, které Súdánci zahájili v prosinci. Původně byly demonstrace namířeny proti zvýšení cen paliv a potravin, postupně ale přerostly v protest proti Bašírovi, který je u moci od roku 1989. Proti demonstrantům v centru metropole od víkendu zasahovala policie, při střetech zemřelo nejméně 38 lidí.

Foto: Jan Kačer

Hlavní skupina aktivistů, která za protesty stojí, podle agentury Reuters oznámení armády odmítla a vyzvala k dalším demonstracím. Agentura AP napsala, že mnoho demonstrantů se obává, že vojáci odmítnou požadavky občanů na předání moci. Jejich vůdci údajně s armádou vyjednávají o přechodné vládě a dali předem najevo, že s převratem nebudou souhlasit. Chtějí, aby protesty vsedě pokračovaly tak dlouho, dokud moc nepřevezme civilní kabinet.

Také Spojené státy v první reakci do Súdánu vzkázaly, že nová přechodná vláda by podle jejich názoru měla vzniknout s podílem civilistů. Generální tajemník OSN António Guterres zase zdůraznil, že změna režimu v Súdánu musí respektovat touhu občanů po demokracii.

V ulicích Chartúmu lidé zprávy o svržení prezidenta zprvu bouřlivě oslavovali, poté ale stejně vášnivě žádali i odchod zřejmého vůdce převratu ibn Aufa. "První padnul, druhý padne taky!" citovala agentura Reuters jedno z hesel, které demonstranti vykřikovali. Armáda demonstranty vyzvala, aby s ohledem na vlastní bezpečnost respektovali noční zákaz vycházení, který platí od 22:00 do 04:00.

Súdánská bezpečnost oznámila, že z věznic propouští na svobodu politické vězně. Věznice jich údajně opustilo už několik stovek.

Komentátoři upozorňují, že poslední vývoj v Súdánu je součástí překotného dění posledních týdnů v dalších severoafrických státech. Bašír jako prezident skončil týden poté, co masové protesty v Alžírsku vedly k rezignaci dlouholetého prezidenta Abdal Azíze Butefliky. Intenzivní boje o moc pokračují v Libyi, kde se polní maršál Chalífa Haftar rozhodl vojensky soupeřit s mezinárodně uznávanou vládou v Tripolisu.

Sám Bašír se dostal k moci 30. června 1989 vojenským převratem, kdy svrhl civilní vládu Sádika Mahdího. Poté začal tento voják z povolání budovat radikální islámský stát; země pod jeho vedením byla opakovaně kritizována za porušování lidských práv: mučení, popravy, znásilňování a obchod s dětmi. Zároveň se však v roce 2005 zasloužil o ukončení 22leté občanské války mezi severem a jihem země, která si vyžádala na dva miliony obětí. Umožnil také vyhlášení nezávislosti Jižního Súdánu v roce 2011. Bašír byl jedinou úřadující hlavou státu, kterou Mezinárodní trestní soud (ICC) obvinil z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů, a to kvůli konfliktu v západosúdánské provincii Dárfúr.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy