Průzkum: Mladiče by úřadům prodal jen každý sedmý Srb

Zahraničí Zahraničí
24. 1. 2009 18:35
Ani tučná odměna nepřiměje udat jejich hrdinu

Bělehrad - Informace vedoucí k zatčení bývalého bosenskosrbského generála Ratka Mladiče by policii poskytl jen každý sedmý Srb bez ohledu na tučnou odměnu, která by jim za to připadla. Ukázal to průzkum, z jehož výsledků citovala agentura AP.

Značná část Srbů totiž stále považuje Mladiče za národního hrdinu.

Mezinárodní trestní tribuníl pro bývalou Jugoslávii (ICTY) se sídlem v nizozemském Haagu jej stíhá, neboť je považován za jednoho z hlavních strůjců vyvraždění zhruba 8 tisíc mužů v enklávě Srebrenica během válek na Balkáně v devadesátých letech.

Podle průzkumu bělehradské agentury Strategic Marketing na otázku, zda by poskytli informace vedoucí k dopadení Mladiče, za které je vypsána odměna million eur, odpovědělo "ano" jen 14 procent Srbů. Pětašedesát procent dotázaných se nedokázalo rozhodnout.

Průzkum se uskutečnil minulý měsíc, dotázáno bylo 1050 lidí. Možná odchylka je podle výzkumníků 3 procenta.

"Je to volba mezi hrdinou a  padouchem, těžko lze očekávat od lidí přímou odpověď 'ano', když se jich zeptáme, jestli by ho vydali," cituje AP Gordanu Logarovou z agentury Strategic Marketing. "Úřady stále nedokázaly vysvětlit lidem závažnost zločinů, ze kterých je obviněn," dodala.

Zatčení Mladiče si klade EU jako jednu z podmínek pro vstup Srbska do EU. Další z předpokládaných strůjců srebrenického vraždění jakož i dalších zvěrstev z občanské války v Bosně a Hercegovině, Radovan Karadžič, byl v Srbsku zatčen loni v červenci. A soud se dosud nevzdal naděje, že bude oba muže soudit zároveň. 

Minulý měsíc srbská policie rozvěsila plakáty nabízející odměnu za informace vedoucí k dopadení Mladiče. Kromě něj policie pátrá také po bývalém vůdci chorvatských Srbů Goranu Hadžičovi. Také jeho stíhá mezinárodní tribunal v Haagu.


 

Právě se děje

před 15 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy