Francouzský premiér Dominique de Villepin vyloučil ústup od svého kritizovaného plánu zavést "smlouvu prvního zaměstnání", která umožní propustit člověka během dvou let bez udání důvodu.
Odbory zaměstnanců a studentů, které proti jeho plánu v sobotu uspořádaly statisícové demonstrace, poté rozhodly, že další den demonstrací po celé zemi se uskuteční 28. března, počítají i se stávkami.
Veřejnost se zatím jasně staví na stranu protestujících. Podle víkendových průzkumů je šedesát procent Francouzů pro zrušení zákona, ještě o devět procent víc lidí považuje protesty za ospravedlnitelné.
Vláda neustoupí, protestující také ne
Francouzská vláda je tak přinucena jednat, ale pouze o úpravách svého silně kritizovaného plánu boje s nezaměstnaností mladých, nikoliv o jeho odvolání. Po sobotních statisícových demonstracích proti tomuto plánu to řekl mluvčí Jean-François Copé.
V rozhovoru pro málo známý časopis Citato vyslovil premiér Villepin přesvědčení, že jeho plán přispěje ke snížení nezaměstnanosti mladých, a řekl, že musí dostat šanci.
Odborové a studentské organizace, které uplynulé demonstrace uspořádaly, se však nehodlají vzdát. Vládě daly ultimátum k odstoupení od zákona a vyzvaly k zásahu prezidenta Jacquesa Chiraka. Pokud nebudou jejich požadavky vyslyšeny do dnešní půlnoci, čeká Francii generální stávka.
Prezident Chirac vyčkává
Prezident Chirac v uplynulém týdnu vládní plán sice podpořil, současně však vyzval "všechny" k odpovědnosti a vyslovil se pro rychlé jednání. Vytváří si tak prostor, aby se mohl od Villepina v případě potřeby distancovat, prohlásila komentátorka francouzské televizní stanice LCI.
Popularita premiéra totiž v uplynulých dnech povážlivě klesla. Opozice tak využila "největšího politického problému" Francie, kterou je nezaměstnanost, a útočí.
V průzkumu, jehož výsledky přinesl včera Le Journal du Dimanche, vyslovilo spokojenost s ním jen 37 procent dotázaných. Před měsícem to bylo ještě 43 procent. Podobně nepopulární je i Chirac, jehož "kurz" se ale od minulého měsíce v zásadě nezměnil.
Pravicové deníky obviňují odbory...
Podle editora deníku Le Journal du Dimanche se Villepin ani po týdnu protestů nemůže vzdát. Znamenalo by to přiznat chybu a ztratit další body v průzkumech.
Konzervativní deník Le Figaro obviňuje odbory, že jejich taktikou je "všechno, nebo nic", a zdůraznil, že v demokratickém státě se takové konflikty neřeší na ulici. Pokud CPE nepovede k výsledkům, bude možné z toho vyvodit politické závěry za rok ve volbách.
Stažení CPE by bylo pro Villepina ponížení, pro prezidenta Jacquesa Chiraka osobní katastrofa a pro pravici jako celek absolutní pohroma. Všechny vlády, které ustoupily ulici, byly v následujících volbách ztrestány, napsal list s připomínkou osudu několika bývalých premiérů.
...levice vládu
Opačně vidí celou záležitost editor L'Expressu Christophe Barier. "Není možné, aby postoj vlády zůstal nezměněn.Vláda bude muset krizi vyřešit odložením zákona," prohlásil.
Umírněně levicový Libération viní naopak Villepina z toho, že se masivnímu protestnímu hnutí vysmívá. Jeho sázka na to, že protesty odezní, je prý neodpovědná a pro pravici kontraproduktivní.
Le Parisien přičítá nynější krizi "přinejmenším jednu zásluhu - ozřejmuje, že Francie je na tom špatně. Je to strach z budoucnosti, strach ze světa, který se mění a který jde pro ni příliš rychle."