Němci věří Steinmeierovi, podle dvou třetin bude dobrým prezidentem. Volby zcela ovládl

ČTK Ondřej Houska ČTK, Ondřej Houska
Aktualizováno 12. 2. 2017 17:26
Novým německým prezidentem bude bývalý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. V neděli ho jasnou většinou zvolilo Spolkové shromáždění. V převážně reprezentativní funkci jedenašedesátiletý sociální demokrat nahradí Joachima Gaucka, který odstoupí 18. března. Gauck se rozhodl nekandidovat do dalšího pětiletého období. Většina Němců věří, že Steinmeier bude dobrým prezidentem. Myslí si to 59 procent respondentů, kterých se zeptal deník Bild am Sonntag ve svém průzkumu.
Frank-Walter Steinmeier byl zvolen německým prezidentem.
Frank-Walter Steinmeier byl zvolen německým prezidentem. | Foto: Reuters

Berlín - Příštím německým prezidentem bude Frank-Walter Steinmeier. Exministra zahraničí v neděli jasnou většinou zvolilo Spolkové shromáždění.

V převážně reprezentativní funkci jedenašedesátiletý sociální demokrat nahradí Joachima Gaucka, který odstoupí 18. března. Gauck se rozhodl nekandidovat do dalšího pětiletého období.

Na kandidatuře Steinmeiera se loni v listopadu domluvila vládní koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD), díky čemuž se v neděli bez problémů prosadil proti čtveřici protikandidátů.

Ve Spolkovém shromáždění, které v Německu prezidenta volí, získal Steinmeier 931 z 1239 platných odevzdaných hlasů. Žádný z jeho protikandidátů se mu ani vzdáleně nepřiblížil.

Politolog z univerzity v Kolíně nad Rýnem Christoph Butterwegge nominovaný stranou Levice dostal 128 hlasů, místopředseda protiimigrační Alternativy pro Německo Albrecht Glaser 42 hlasů, z německé televize známý právník Alexander Hold navržený stranou Svobodných voličů 25 hlasů. Poslední kandidát Engelbert Sonneborn, kterého nominoval jeho syn a člen sboru volitelů, satirik Martin Sonneborn, obdržel deset hlasů. Přes 100 hlasujících se zdrželo.

Tleskala i Merkelová

Steinmeierovi se po vyhlášení výsledků dostalo potlesku ve stoje a také gratulace od kancléřky Angely Merkelové (CDU) i dalších předních politiků.

Kancléřka Merkelová chtěla původně postavit kandidáta své vlastní strany CDU, nakonec se jí to ale nepodařilo. Proto souhlasila se Steinmeierem, kterého navrhla koaliční SPD.

Merkelová zákonodárce své strany ještě v předvečer volby přesvědčovala, aby pro Steinmeiera zvedli ruku: "Není to ledajaký sociální demokrat," řekla podle účastníků schůzky, které citoval německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle Merkelové je Steinmeier člověk, "u kterého věří, že bude Německo dobře zastupovat".

Někdejší šéf německé diplomacie volbu, jak je v Německu zvykem, přijal. Naplňuje mě velkou radostí a respektem a dodává odvahy, podotkl. Odvahu chce Německu dávat také on.

"Milí spoluobčané, buďme odvážní," vyzval Němce Steinmeier. Lidé podle něj zvláště v takto bouřlivých dobách musí bojovat za uchování svobody a demokracie ve sjednocené Evropě. "Tento základ chceme, musíme společně bránit. Není nezranitelný, ale jsem pevně přesvědčen, že je silný," prohlásil také.

Většina Němců věří, že Steinmeier bude dobrým prezidentem. Myslí si to 59 procent respondentů, kterých se zeptal deník Bild am Sonntag ve svém průzkumu. Opačný názor má jen 19 procent Němců.

Volitelé, mezi kterými byl letos například i trenér německé fotbalové reprezentace Joachim Löw, se k hlasování v budově Spolkového sněmu v Berlíně sešli v neděli v poledne. Výsledky předseda Spolkového sněmu Norbert Lammert oznámil krátce před 14:20.

Předem jasné

Vzhledem k rozložení sil ve sboru volitelů bylo už dopředu jasné, že se Steinmeier stane 12. spolkovým prezidentem.

Spolkové shromáždění, které se schází jen k volbě prezidenta, bylo složeno ze 630 poslanců a stejného počtu zástupců spolkových zemí. Žádná ze stran neměla ve sboru 1260 volitelů většinu. Strany CDU/CSU měli 539 zástupců, sociální demokraté 384, Zelení 147, Levice 95, svobodní demokraté 36 a Alternativa pro Německo 35. Zbylí volitelé připadli na menší strany.

Pokud by pro Steinmeiera hlasovali všichni zástupci velké koalice, získal by 923 hlasů. Bývalého ministra zahraničí ale chtěla podpořit také řada volitelů za svobodné demokraty a Zelené. Pozorovatelé se proto domnívají, že pro Steinmeiera nakonec nehlasovala část politiků konzervativní unie CDU/CSU, která bude největším soupeřem sociální demokracie v zářijových parlamentních volbách.

Mezi uprchlíky v největším táboře v Jordánsku se nemluví o ničem jiném, velká část z nich nechce nikam odcházet, chtějí konec konfliktu v Sýrii. | Video: dvtv
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy