Princ Charles slaví šedesátiny. Kdy nastoupí na trůn?

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
14. 11. 2008 19:40
Podpora následníka trůnu u britské veřejnosti roste
Oficiální foto v uniformě velšské gardy.
Oficiální foto v uniformě velšské gardy. | Foto: Reuters

Londýn - Princ Charles rozložil oslavy svých dnešních šedesátin hned do několika dní. Kromě soukromé party má za sebou již královský banket i gratulace celebrit.

Do Buckinghamského paláce, kde včera oslavu uspořádala Charlesova matka, královna Alžběta II., dorazil například herec John Cleese, americký komik Robin Williams nebo "Mr. Bean" Rowan Atkinson, na sobotním večírku ve venkovském sídle Highgrove pak zapěje Rod Stewart.

Až oslavy utichnou, základní otázka ale zůstane. Kdy přebere Charles britské královské žezlo? Podle všeho to hned tak nebude. Královna Alžběta II., která je ve svých 82 letech nejstarší vládnoucí panovnicí v dějinách Velké Británie, se totiž těší dobrému zdraví.

Charles už na trůn oficiálně čeká 57 let, tedy od svých tří let, kdy se jeho matka stala královnou. Déle na své nástupnictví čekali již jen Jiří IV. (58 let) a ještě o rok delší dobu Edward VII.

Ve Wimbledon Theatre oslavenci pogratuloval i člen Monty Python´s Eric Idle v ženském kostýmu.
Ve Wimbledon Theatre oslavenci pogratuloval i člen Monty Python´s Eric Idle v ženském kostýmu. | Foto: Reuters

Charles má přesto důvody k lehkému optimismu. Sama královna se o něm vyjadřuje pochvalně, což je podle znalců dvora signál, že by mohla začít pomýšlet na předání trůnu.

A v neposlední řadě dokázal Charles přesvědčit i Brity, že by byl jejich dobrým králem.

V bleskovém průzkumu listu Guardian 63 procent Britů uvedlo, že by se Charles neměl vzdávat trůnu ve prospěch svého prvorozeného syna Williama.

Ještě před pár lety přitom většina Britů Charlesovo následnictví zpochybňovala. Jako rozvedený a znovu oženěný muž prý podle tradice o trůn přišel.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy