Příměří neplatilo ještě ani den a jihosúdánská armáda se opět střetla s povstalci

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 12. 2017 20:21
Jihosúdánská armáda se dnes střetla s povstalci navzdory příměří, které od dnešního dne vstoupilo v platnost. Obě strany se vzájemně obvinily z toho, že klid zbraní porušily jako první. Podle agentury Reuters nejsou zatím informace o případných ztrátách na životech či zraněných. Dohodu o příměří podepsala před třemi dny v etiopské Addis Abebě vláda Jižního Súdánu s hlavními povstaleckými skupinami. Šlo o další pokus ukončit občanskou válku táhnoucí se od roku 2013 a zajistit humanitárním pracovníkům přístup k civilistům zasaženým boji. V důsledku dnešních incidentů 17 pracovníků muselo u města Koch z místa uprchnout.
Jihosúdánští vojáci a policisté.
Jihosúdánští vojáci a policisté. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy