Přijede premiér Bavorska. Sudetští Němci to dovolili

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
24. 5. 2010 9:30
Bavorský ministerský předseda navštíví Česko poprvé od konce války
Poprvé od konce války přijede na oficiální návštěvu Česka bavorský premiér. (Ilustrační foto)
Poprvé od konce války přijede na oficiální návštěvu Česka bavorský premiér. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Mnichov - Do Prahy přijede politik, na něhož Češi čekají 65 let. Poprvé od konce Druhé světové války do Česka oficiálně zavítá premiér německé spolkové země Bavorsko.

Bavorsko návštěvu Prahy dlouhá léta demonstrativně odmítalo. A to přesto, že s Českou republikou sousedí a ekonomicky velmi úzce spolupracuje.

Jenže: po roce 1945 se v Bavorsku usídlily na dva miliony sudetských Němců, odsunutých z poválečného Československa.

Druhá největší a hospodářsky nejsilnější německá spolková země následně sebe samu pasovala do role "obhájce sudetoněmeckých zájmů". A kde jen mohla, zdůrazňovala Čechy spáchané bezpráví.

Svého nejvyššího politického představitele k nám Bavorsko nechtělo vyslat až do doby, než se Praha oficiálně distancuje od takzvaných Benešových dekretů.

V neděli, více než 20 let po Sametové revoluci, přišel zlom.

"Plán je hotov. Až začne po volbách pracovat nová česká vláda, chci naši sousední zemi navštívit," řekl Horst Seehofer (CSU), současný premiér Bavorska, na 61. Sudetoněmeckém dni v Augsburku.

Od sudetských Němců dostal Seehofer požehnání. Výměnou za to, že během Seehoferovy oficiální návštěvy Česka v září nebo říjnu sehrají odsunutí - německy nazývaní "vyhnanci" - klíčovou roli.

Soumrak odsunutých? Ne

Ministerský předseda Bavorska Horst Seehofer (CSU) přijede do Prahy v září nebo v říjnu.
Ministerský předseda Bavorska Horst Seehofer (CSU) přijede do Prahy v září nebo v říjnu. | Foto: Reuters

Podle tiskového prohlášení, které se včera objevilo na stránkách bavorské vlády, je pro Seehofera "jako pro patrona sudetských Němců samozřejmé, že ho při jeho oficiální návštěvě České republiky budou doprovázet vybraní zástupci sudetských Němců".

Odsunutí budou mít co mluvit i do sestavování programu Seehoferovy cesty do Prahy.

O něco podobného se ostatně snažili už mockrát. Ani u jednoho z posledních dvou německých kancléřů - ať už šlo o sociálního demokrata Gerharda Schrödera (SPD) či současnou kancléřku Angelu Merkelovou (CDU) - ale sudetští Němci s takovým požadavkem neuspěli.

"(V Praze) chci zahájit dialog, při němž zmíním také Benešovy dekrety," řekl v Augsburku bavorský ministerský předseda. Ke sbližování národů totiž nepatří jen hospodářská a kulturní spolupráce, ale i "respektování práv národnostních menšin", upřesnil.

Jasno o tom, co se bude v Česku probírat, má i střešní organizace odsunutých, Sudetoněmecký landsmanšaft. Led "urputného odmítání sudetoněmeckých snah o dialog a uznání vzájemné viny" se ještě úplně neprolomil, uvedl jeho šéf Franz Pany.

"Kdyby se měly 'během čajové hodinky na Hradčanech' o sudetských Němcích prohodit leda dvě věty na okraj, národnostní skupině by to nestačilo," napsal o ambicích landmanšaftu magazín Focus.

Brusel na pranýři

I když se sudetští Němci po Praze stále domáhají zrušení Benešových dekretů, na pranýři letos v Augsburku stály hlavně Evropská komise a bývalá německá levicová vláda.

"Komise léta žalostně selhávala," řekl Bernd Posselt, mluvčí sudetských Němců a poslanec Evropského parlamentu. Důvod? Brusel měl Čechy v pravý čas donutit, aby zákony prezidenta Beneše vyňali z českého právního řádu.

Edmund Stoiber (na snímku se svou ženou) byl premiérem Bavorska 14 let. Do Česka kvůli Benešovým dekretům přijet odmítl.
Edmund Stoiber (na snímku se svou ženou) byl premiérem Bavorska 14 let. Do Česka kvůli Benešovým dekretům přijet odmítl. | Foto: Reuters

Podobně mluvila o den dřív i šéfka Svazu vyhnanců Erika Steinbachová. Evropská komise podle ní pochybila zejména během vyjednávání o vstupu Česka do Evropské unie.

"Jsem přesvědčena, že by tehdy všichni kandidáti na vstup do Unie souhlasili s tím, že změní zákony porušující lidská práva. Jen kdyby byla vůle ze strany Německa a EU," uvedla doslova.

Neústupný Stoiber

Jedním z těch, kteří vstup Čechů do Evropské unie v roce 2004 hlasitě kritizovali, byl také tehdejší bavorský premiér Edmund Stoiber (CSU).

I když byl v úřadě dlouhých 14 let, právě Stoiber Česko oficiálně navštívit odmítl. K cestě do Prahy ho přitom roky přemlouvala i řada spolustraníků. Třeba starostové bavorských měst a obcí, které s Českou republikou bezprostředně sousedí.

Změnit názor nakonec Bavorsko přiměl fakt, že se Češi začali "bezvýhradně a neideologicky zabývat minulostí a zpracovávat vlastní dějiny", řekl na setkání sudetských Němců současný premiér Seehofer. "A to je přesně ta správná cesta," dodal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy