Při bojích v Sýrii zemřelo přes 70 lidí, Damašek zažil nejhorší útok od roku 2011

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 3. 2018 20:54
Raketa zasáhla tržiště na předměstí Džaramáná, které leží zhruba tři kilometry jihovýchodně od Damašku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - V Sýrii v úterý přišlo o život přes 70 lidí při útocích na Damašek a jeho předměstí. Nejméně 35 lidí zemřelo při raketovém útoku na tržiště na předměstí syrské metropole Damašku. Oznámila to syrská státní agentura SANA. Útok připsala povstalcům operujícím v oblasti východní Ghúty. Syrská televize předtím ohlásila 29 mrtvých a za viníky označila teroristické skupiny.

Pokračovaly také útoky a nálety na východní Ghútu. Podle exilové organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) při nich přišlo o život 38 civilistů.

Palba na damašské předměstí se označuje za vůbec nejhorší útok na metropoli od začátku syrské války v roce 2011. Raketa zasáhla tržiště na předměstí Džaramáná, které leží zhruba tři kilometry jihovýchodně od Damašku. Poblíž je armádní kontrolní stanoviště a mnoho obchodů.

Jeden taxikář řekl agentuře AFP, že na místě bylo mnoho lidí, protože se kupují dárky ke svátku matek, který se bude v Sýrii slavit ve středu.

Armáda východní Ghútu obléhá od roku 2013 a několik týdnů na ni intenzivně útočí. Z oblasti odešlo až 80 000 civilistů. SOHR oznámila, že při dnešních náletech, za nimiž je syrská armáda a její ruští spojenci, zemřelo 38 civilistů. Intenzivní boje o východní Ghútu trvají od 18. února a o život připravily na 1450 osob.

Armáda podporovaná Ruskem se už zmocnila 80 procent území, jež měli dosud v rukou povstalci. Prezident Bašár Asad za vojáky bojujícími proti Ghútě přijel v neděli a děkoval jim, že zachraňují Damašek.

Další ohniskem bojů je severosyrský Afrín. Turecká armáda a její spojenci ho obsadili v neděli a podle SOHR do města dnes vjela turecká vojenská policie. SOHR bezpečnostní situaci označila za chaos.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy