reklama
 
 

Při těžkých bojích v syrském Idlibu zahynulo přes 60 lidí. Asad chce dobýt poslední baštu povstalců

29. 12. 2017 20:42
Idlib je poslední ze syrských provincií, kterou nemá vláda pod kontrolou. Nejsilnější skupinou v Idlibu je Fronta dobytí Sýrie, což je odnož Al-Káidy.

Damašek - Na jižním okraji syrské provincie Idlib zahynulo v minulých 24 hodinách přes 60 osob. Oznámila to v pátek exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Podle agentury AFP syrská armáda s podporou ruského letectva v pondělí zahájila postup na Idlib, kde se soustředili oponenti Damašku a mnohé radikální skupiny.

Idlib je poslední ze syrských provincií, kterou nemá vláda pod kontrolou. Nejsilnější skupinou v Idlibu je Fronta dobytí Sýrie, což je odnož Al-Káidy.

Syrská a ruská armáda podle SOHR bombardují jih Idlibu už delší dobu. "Chtějí obsadit jihovýchod provincie," řekl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Podle něj v minulých 24 hodinách přišlo o život 68 lidí, mezi nimiž bylo 27 na straně syrské armády, 20 v protějším táboře a 21 civilistů. Povstalci v pátek z tlampačů vyzývali civilisty, aby nevycházeli a nešli ani na polední modlitby. Desítky rodin ale nasedly do aut a směřovaly k provinčnímu středisku, městu Idlib.

V ostatních provinciích se podařilo vládním silám povstalce porazit nebo s nimi vyjednat lokální příměří a jejich odsun. Mnozí odešli právě do Idlibu. Dnes je hlášena taková deportace poražených rebelů z města Bajt Džin, které spadá pod provincii Damašek a leží 40 kilometrů jižně od syrské metropole. Podle syrské státní televize mnozí bojovníci i s rodinami směřují na sever do Idlibu.

Agentura Reuters napsala, že vojenská vítězství syrské armády po celé Sýrii maří naději opozice, že se podaří Asada svrhnout silou. Asadův úřad v pátek zveřejnil fotografie z prezidentova setkání s lidmi v Homsu, což je podle Reuters důkaz toho, že se Asad začíná pohybovat po Sýrii bezpečně.

autor: ČTK | 29. 12. 2017 20:42

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama