Prezident přiznal nevěru, první dáma mu asi odpustí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
13. 1. 2014 15:20
François Hollande přiznal poměr s herečkou Julií Gayetovou
Valerie Trierweilerová, první dáma Francie.
Valerie Trierweilerová, první dáma Francie. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský prezident François Hollande přiznal partnerce Valerii Trierweilerové vztah s herečkou Julií Gayetovou, a to krátce předtím, než o ní v pátek napsal bulvární časopis Closer. 

S odvoláním na lidi z okolí první dámy o tom informoval web deníku Le Parisien.

"Nic nepopíral. Ani úprky na skútru se svým osobním strážcem uprostřed noci, ani četnost svých tajných schůzek, ani termín, kdy milostná aféra... před několika měsíci začala," citoval Le Parisien přítelkyni Valerie Trierweilerové. 

Ta prý sice o spekulacích věděla, ale chtěla věřit, že jsou mylné. Pravda ji tedy velmi zasáhla.

V pátek po přiznání Hollanda a zveřejnění aféry v časopisu se prý cítila skleslá a unavená, a proto byla preventivně hospitalizována.

Francouzská herečka Julie Gayetová.
Francouzská herečka Julie Gayetová. | Foto: Profimédia

Nešlo o nějaký zoufalý čin či pokus o sebevraždu, jak spekulovala některá americká média, ale o depresivní nálady. Měla hodně nízký tlak a lékaři jí předepsali spánek a klid po dobu asi deseti dní.

První dáma možná opustí nemocnici už v pondělí, ale také tam může zůstat několik dalších dní na pozorování, uvedl francouzský deník.

Prezidentský pár si po Hollandově přiznání ve čtvrtek večer v prezidentském Elysejském paláci dal několik dní na rozmyšlenou, jak vysvětlí situaci veřejnosti. "Zdá se, že (Trierweilerová) je připravena odpustit. Nechce se unáhlit a bouchnout dveřmi. Chce ale velmi rychle vědět, jaké má François Hollande úmysly," řekl podle listu jeden z jejích známých.

Hollande odjíždí se svojí partnerkou od volební místnosti.
Hollande odjíždí se svojí partnerkou od volební místnosti. | Foto: Reuters

Lidé z okolí Hollanda na něj prý tlačí, aby vše vyjasnil před úterní velkou tiskovou konferencí, na které má Francouzům představit své plány na zlepšení ekonomiky a snížení nezaměstnanosti. Obávají se, že otázky kolem prezidentova soukromého života by jinak na jeho setkání s asi 600 novináři mohly zastínit politická témata.

Pravicová opozice se snaží situaci využít ke kritice Hollanda, jehož údajné milostné pletky podle ní vážně poškozují úřad prezidenta Francie v očích světové veřejnosti. Naprostá většina Francouzů se ale podle průzkumů domnívá, že milostný život jejich zadaného, ale právně stále svobodného prezidenta je jen jeho soukromou záležitostí.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy