Prezident Íránu vyzval k reformám a ukončení izolace

ČTK ČTK
4. 1. 2015 22:15
Podle Hasana Rúháního je třeba odstranit z íránské ekonomiky vládní monopol a zavést konkurenci.
Íránský prezident Hasan Rúhání.
Íránský prezident Hasan Rúhání. | Foto: Reuters

Teherán - Íránský prezident Hasan Rúhání v neděli vyzval k omezení státního vlivu na domácí ekonomiku a k podpoře hospodářské soutěže. Dodal, že k zajištění udržitelného hospodářského růstu je zapotřebí ukončit mezinárodní izolaci země. Informovala o tom agentura Reuters.

Íránská ekonomika se potýká s negativními dopady mezinárodních sankcí, korupce a špatné hospodářské politiky.

"Naše ekonomika nebude prosperovat, dokud bude monopolizována (vládou). Je třeba monopol odstranit a zavést konkurenci," prohlásil Rúhání.

Prezident rovněž vyzval k větší hospodářské transparentnosti. "Všichni lidé musí být obeznámeni se statistikami. Pokud do ekonomiky dokážeme přinést transparentnost, budeme schopni bojovat s korupcí," řekl. "Náš politický život demonstruje, že nemůžeme mít udržitelný růst, dokud jsme izolovaní," dodal.

Pragmatičtěji založený Rúhání předloni vystřídal ve funkci prezidenta nevypočitatelného a výbušného populistu Mahmúda Ahmadínežáda. Výměna hlavy státu přinesla postupné normalizování vztahů Íránu s řadou zemí.

Průlom nastal také v jednání o íránském jaderném programu. Na podzim 2013 uzavřel Teherán s šesti světovými velmocemi předběžnou dohodu, díky níž si výměnou za menší ústupky zajistil omezení sankcí. Nyní se pracuje na konečné dohodě, která by umožnila úplné zrušení sankcí.

 

Právě se děje

Další zprávy