Zemřeli v roce 2017: Svět se loučil s velkými osobnostmi, odešla ale i temná jména historie

Hana Vařáková ČTK Hana Vařáková, ČTK
Aktualizováno 28. 12. 2017 17:38
Také během letošního roku opustila tento svět řada osobností, jež v minulosti spoluvytvářely dějiny. Určovaly například zahraničněpolitický kurz svých států, sjednocovaly nejen svou zemi, kterou rozdělila studená válka, ale i evropský kontinent. Jeden z nich se jako poslední pozemšťan procházel po Měsíci, další skončili svou životní pouť ve věznicích. Projděte si náš přehled.
Foto: Aktuálně.cz

Džalál Talabání (83), bývalý prezident Iráku, kurdský lídr

Zemřel 3. října. Jako vůbec první Kurd v dějinách země se v roce 2005 stal prezidentem Iráku a na tomto postu zůstal až do roku 2014. V prosinci 2012 ale utrpěl mozkovou mrtvici a jeden a půl roku se léčil v Německu.

Jako prezident se snažil udržovat křehkou rovnováhu vztahů mezi ústřední vládou v Bagdádu, v níž dominují šíité, a Kurdy.

V době, kdy končil jeho druhý mandát, už však měli radikálové z organizace Islámský stát pod kontrolou část území na severozápadě Iráku.

Talabání bojoval za kurdská práva a demokracii v Iráku více než půl století. V 70. letech založil levicový Vlastenecký svaz Kurdistánu (PUK), v jehož čele stál až do své smrti.

V 80. letech žil v syrském Damašku, odkud ostře kritizoval režim Saddáma Husajna. Zároveň ale také soupeřil o moc v iráckém Kurdistánu s Masúdem Barzáním, šéfem konzervativní Kurdské demokratické strany (KDP).

V 90. letech přerostly spory mezi PUK a KDP v občanskou válku na severu země, do které se místy zapojoval i Saddámův režim.

Po pádu iráckého diktátora v roce 2003 se Talabání stal členem rady prozatímní vlády, kterou dosadily Spojené státy, a krátce ji také vedl.

Talabání a Barzání se v té době dokázali usmířit a do iráckých parlamentních voleb v roce 2005 šly obě strany společně pod názvem Spojenectví Kurdistánu. To skončilo druhé, vítězem voleb bylo převážně šíitské Sjednocené irácké spojenectví.

 

Právě se děje

Další zprávy