"Všichni sdíleli společný osud. Za cenu svého života zachránili životy svých soudruhů, zachránili plavidlo a nedopustili katastrofu planetárního rozsahu," citoval petrohradský server Fontanka z projevu pobočníka velitele ruského námořnictva Sergeje Pavlova při sobotním posledním rozloučením s částí posádky supertajné ponorky Lošarik, určené pro výzkum ve velkých hloubkách.
Námořníci byli pohřbeni na petrohradském hřbitovu vedle členů posádky jaderné ponorky Kursk, která se potopila při námořním cvičení v roce 2000. Při tehdejším neštěstí přišlo o život všech 118 námořníků, kteří byli na palubě.
Požár na ponorce Lošarik vypukl 1. července při ponoru v Barentsově moři. Kapitán Pavlov, který na pohřbu promluvil jako první, podle ruských médií neupřesnil, co konkrétně podnikli námořníci, kteří zahynuli.
Nicméně následující řečník, náčelník politické správy ministerstva obrany Andrej Kartapolov, podle serveru Newsru.com prohlásil, že námořníci v souladu s nepsanými námořními zákony "uzavřeli průlez", kterým by se zřejmě mohli zachránit, ale kterým se mohl rozšířit požár, a že "tak mohou jednat jen opravdoví hrdinové".
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu již dříve uvedl, že požár vypukl v akumulátorové sekci a v určité míře se rozšířil. V plavidle byl podle jeho slov jaderný reaktor, který ale nebyl poškozen.
Podrobnosti o ponorce a její poslední plavbě nebyly zveřejněny. O typu plavidla spekulovala ruská média s odvoláním na neoficiální zdroje. Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany potvrdili jaderný pohon plavidla až tři dny po požáru.
Putin minulý víkend posmrtně udělil nejvyšší ruské vyznamenání, titul Hrdina Ruska, čtyřem námořníkům, zbývajícím deseti udělil jiné vysoké vyznamenání. Uvedl také, že na palubě byla elitní posádka složená z důstojníků, z nichž dva už dříve obdrželi titul Hrdiny Ruska.
Čtyři námořní důstojníci a civilní specialista, kteří požár přežili, byli mezitím podle serveru RBK propuštěni z nemocnice v Severomorsku.