Poprvé vypočteno: Jaderná havárie by Francii zruinovala

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 2. 2013 22:33
Katastrofa, podobná té ve Fukušimě, by Francouze stála pětinu HDP země
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Greenpeace

Paříž - Velká havárie jaderné elektrárny, podobná havárii v japonské Fukušimě, by Francii stála 430 miliard eur (10,9 bilionu korun). Tedy asi pětinu jejího hrubého domácího produktu (HDP).

Vyplývá to ze studie, kterou ve čtvrtek zveřejnil státní institut pro jadernou bezpečnost IRSN.

Velká havárie na jednom z 58 francouzských jaderných reaktorů by zamořila životní prostředí, vyhnala z domovů 100 000 lidí, zničila zemědělské plodiny a způsobila velké výpadky dodávek elektřiny. "Velká nehoda by měla hrozné důsledky, ale museli bychom se s nimi vyrovnat ... a musíme o tom mluvit," řekl šéf IRSN Jacques Repussard.

Velké finanční ztráty by způsobila i pošramocená image země. Jaderná katastrofa by ovlivnila vývoz francouzských potravin a lahůdek i turistický průmysl. Tyto škody by dosáhly 160 miliard eur.

Pokles turistiky by zasáhl nejen postiženou oblast, ale celou Francii, řekl vedoucí studie Patrick Momal. Zdůraznil, že i kdyby francouzská vína a další zemědělské produkty nebyly zamořeny, jejich vývoz by prudce poklesl.

IRSN odhaduje, že katastrofa ve Fukušimě přišla Japonsko asi na 200 miliard eur. I když jsou to ohromné náklady, jsou menší, než jakým by čelila Francie - především kvůli velikosti turistického průmyslu.

Kampaň proti jádru v Itálii.
Kampaň proti jádru v Itálii. | Foto: Helena Bucková

Studie připravila dva katastrofické scénáře pro typický francouzský reaktor s výkonem 900 megawattů. "Vážná" nehoda šestého stupně na sedmibodové škále INES používané Mezinárodní agenturou pro atomovou energii by stála Francii 120 miliard eur, tedy asi šest procent HDP.

Například havárie v americké jaderné elektrárně Three Mile Island v roce 1979 byla na stupni pět. Její důsledky, včetně 10 000 lidí vyhnaných z domovů, by byly "zvládnutelné", uvedla IRSN.

"Velká" nehoda na stupni sedm, odpovídající haváriím v Černobylu nebo Fukušimě, by však znamenala pro Francii "katastrofu" a "silně a trvale by zemi traumatizovala", píše zpráva. Podle ní by uvolněný radioaktivní materiál měl vážné zdravotní důsledky, zamoření půdy by bylo dlouhodobé a byly by zasaženy i sousední země.

Katastrofa jako ta ve Fukušimě (na snímku) by Francii téměř zničila.
Katastrofa jako ta ve Fukušimě (na snímku) by Francii téměř zničila. | Foto: Reuters

"Musíme mít na paměti, že pravděpodobnost takových nehod zůstává mimořádně nízká," řekl Momal. "Ale tyto odhady pomáhají politikům dostat do patřičné perspektivy náklady na preventivní opatření."

Zveřejněný dokument je ve Francii první státní studií tohoto druhu. Právě Francie spoléhá na jadernou energii nejvíc ze všech zemí světa.

Všech 58 reaktorů provozuje státní elektrárenská společnost EDF. Po pohromě ve Fukušimě francouzský regulační úřad vyzval EDF, aby své elektrárny modernizovala. Podle EDF to bude stát asi deset miliard eur.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy