Poprvé v historii: Lidé mohou pozorovat zrod planety

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 3. 2013 13:39
Švýcaři hlásí pozorování vesmírného kvasu za hranicemi sluneční soustavy
Snímek z Hubbleova teleskopu. Ilustrační foto.
Snímek z Hubbleova teleskopu. Ilustrační foto. | Foto: NASA

Curych - Podle švýcarských astronomů se v oblačné změti prachu a plynů "nedaleko" naší sluneční soustavy rodí nová planeta.

Pokud se závěry Švýcarů potvrdí, půjde o první lidmi přímo pozorované zrození v historii, napsal odborný magazín Astrophysical Journal Letters.

Vesmírný kvas, který se údajně pomalu mění v novou planetu třikrát větší než Jupiter, probíhá v soustavě hvězdy HD 100546. Ta je na astronomické poměry relativně blízko Zemi - světlo z ní k nám letí 335 let.

"Jestli je náš objev skutečně rodící se planetou, pak to bude poprvé, kdy vědci mohou sledovat proces jejího formování a také její vzájemné působení s okolním prostředím ve velmi raném stadiu," řekl podle listu The Daily Telegraph astrofyzik Sascha Quanz z univerzity v Curychu.

Dosud zkoumali vědci proces zrodu planet pouze prostřednictvím počítačových simulací. Nový objev by mohl výrazně posunout kupředu lidské chápání toho, jak se rodily planety v minulosti, a také vnést nové poznání do historie Země.

Dosavadní teorie předpokládají, že velké planety, jako je tato, se formují tak, že se na jednom místě shlukují plyny a prach, který zůstane po vzniku nové hvězdy.

Fascinující snímky vesmíru:

 

Právě se děje

Další zprávy