Polský prezident Lisabon nepodepíše, tvrdí jeho bratr

Naďa Straková
8. 10. 2009 13:00
Lech Kaczyński sliboval, že Lisabonskou smlouvu podepíše po irském referendu
Český a polský prezident, odpůrci Lisabonu. Snímek pochází se setkání v půli záři v polské Gdyni.
Český a polský prezident, odpůrci Lisabonu. Snímek pochází se setkání v půli záři v polské Gdyni. | Foto: Reuters

Varšava - Polský prezident Lech Kaczyński podepíše Lisabonskou smlouvu v neděli. Alespoň to říká jeho mluvčí. Prezidentův bratr Jaroslav však tvrdí opak.

"Pokud vím, tak to nepodepíše. A jestli si mluvčí myslí, že ano, má špatné informace," prohlásil Jaroslav Kacziński na dnešní tiskové konferenci.

Nepředvídatelný Lech Kaczyńyki svou nerozhodností mate hlavu nejen evropským lídrům, ale i politickým analytikům. Nejprve hovořil o začátku tohoto týdne. Pak tisková agentura PAP oznámila, že dokument podepíše ve středu po návratu z návštěvy Rumunska.

Dalším termínem byla sobota, teď je ve hře neděle, ale Jaroslav Kazcyński se odvolává na to, že svého bratra zná nejlépe a že unijní reformaní pakt zaručeně v neděli nepodepíše.

Z celé sedmadvacítky smlouvu neratifikovaly jen dvě země - Polsko a Česká republika, kde se nyní čeká na výrok ústavního soudu, který posuzuje stížnost skupiny senátorů.

Polský prezident dříve sliboval, že smlouvu podepíše, pokud projde v opakovaném irském referendu. Irové Lisabon schválili v pátek, když své ano řeklo překvapivě více než 67 procent hlasujících.

Kaczyński patřil k odpůrcům Lisabonské smlouvy. Podle jeho názoru omezuje právo jednotlivých zemí prosazovat uvnitř sedmadvacítky své názory a posiluje vliv zemí jako jsou Francie nebo Německo.

Obě komory polského parlamentu ale už loni v dubnu Lisabon schválily výraznou většinou. Vládnoucí Občanská platforma premiéra Donalda Tuska byla pro, opoziční konzervativní strana Právo a spravedlnost, kterou vede prezidentův bratr Jaroslav Kaczyński, smlouvu kritizovala.

Podle průzkumů vzrostla podpora smlouvy mezi polskou veřejností poté, co byl letos zvolen předsedou Evropského parlamentu bývalý polský ministr zahraničí Jerzy Buzek.

Ten po irském referendu varoval evropské státníky, aby příliš netlačili Václava Klause k podpisu. Podle Buzka by takový tlak mohl být kontraproduktivní.

Foto: Aktuálně.cz
Klausi, podepiš! Klausi, nepodepisuj! A co radíte vy?

 

 

Právě se děje

Další zprávy