Polský europoslanec: Merkelová napodobuje Hitlera

čtk, man
18. 7. 2007 14:22
Poláci pokračují ve slovních výpadech na Berlín

Berlín - Polský europoslanec Maciej Giertych přirovnal cíle současné německé kancléřky Angely Merkelové ke snahám nacistického diktátora Adolfa Hitlera o ovládnutí Evropy.

"Hitler chtěl v Evropě vytvořit supervelmoc. Podobně pracuje Angela Merkelová, ale je daleko chytřejší, protože neargumentuje silou," prohlásil Giertych senior podle deníku Zycie Warszawy.

Německá kancléřka podle něho dělá nenápadné ústupky, ale ve skutečnosti dbá o to, aby Německo mělo nejsilnější pozici v Evropské unii.

Giertych je členem koaliční Ligy polských rodin. Jeho syn Roman, který proslul ostrými výroky na adresu homosexuálů, je ve vládě premiéra Jaroslava Kaczyńského ministrem školství.

Na otázku televize TVN24, zda jeho slova nepoškodí Polsko, uvedl, že Polsku nejvíce škodí dohoda o reformě EU, která podřizuje zájmy Varšavy nejsilnějším státům v Evropě, tedy Německu.

Angela Merkelová s Lechem Kaczyńskim na červnovém summitu EU.
Angela Merkelová s Lechem Kaczyńskim na červnovém summitu EU. | Foto: Reuters

Giertychova slova pobouřila tentokrát i polské politiky.

Dariusz Rosati, europoslanec ze Sociální demokracie Polska, v reakci na Giertychovy výroky prohlásil, že jejich autor "neodkladně potřebuje lékařskou péči".

Maciej Giertych už několikrát svými výroky a kroky šokoval Evropský parlament. Začátkem loňského roku uspořádal výstavu porovnávající interrupci s koncentračními tábory. Chválil také španělského diktátora Franca.

Napětí mezi německou a polskou politickou reprezentací vyvolal v červnu na summitu EU i výrok prezidenta Lecha Kaczyńského. Ten poznamenal na adresu Německa, že kdyby nebylo druhé světové války, mělo by dnes Polsko pětašedesát a nikoliv jen pětatřicet miliónů obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy