Polský europoslanec: Merkelová napodobuje Hitlera

čtk, man
18. 7. 2007 14:22
Poláci pokračují ve slovních výpadech na Berlín

Berlín - Polský europoslanec Maciej Giertych přirovnal cíle současné německé kancléřky Angely Merkelové ke snahám nacistického diktátora Adolfa Hitlera o ovládnutí Evropy.

"Hitler chtěl v Evropě vytvořit supervelmoc. Podobně pracuje Angela Merkelová, ale je daleko chytřejší, protože neargumentuje silou," prohlásil Giertych senior podle deníku Zycie Warszawy.

Německá kancléřka podle něho dělá nenápadné ústupky, ale ve skutečnosti dbá o to, aby Německo mělo nejsilnější pozici v Evropské unii.

Giertych je členem koaliční Ligy polských rodin. Jeho syn Roman, který proslul ostrými výroky na adresu homosexuálů, je ve vládě premiéra Jaroslava Kaczyńského ministrem školství.

Na otázku televize TVN24, zda jeho slova nepoškodí Polsko, uvedl, že Polsku nejvíce škodí dohoda o reformě EU, která podřizuje zájmy Varšavy nejsilnějším státům v Evropě, tedy Německu.

Angela Merkelová s Lechem Kaczyńskim na červnovém summitu EU.
Angela Merkelová s Lechem Kaczyńskim na červnovém summitu EU. | Foto: Reuters

Giertychova slova pobouřila tentokrát i polské politiky.

Dariusz Rosati, europoslanec ze Sociální demokracie Polska, v reakci na Giertychovy výroky prohlásil, že jejich autor "neodkladně potřebuje lékařskou péči".

Maciej Giertych už několikrát svými výroky a kroky šokoval Evropský parlament. Začátkem loňského roku uspořádal výstavu porovnávající interrupci s koncentračními tábory. Chválil také španělského diktátora Franca.

Napětí mezi německou a polskou politickou reprezentací vyvolal v červnu na summitu EU i výrok prezidenta Lecha Kaczyńského. Ten poznamenal na adresu Německa, že kdyby nebylo druhé světové války, mělo by dnes Polsko pětašedesát a nikoliv jen pětatřicet miliónů obyvatel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy