Polsko a USA změnily smlouvu o protiraketové obraně

ČTK ČTK
3. 7. 2010 13:35
Protistřely SM-3 mají být v Polsku umístěny v obci Redzikowo poblíž Slupsku
Foto: Ludvík Hradilek

Krakov/ Varšava - Polsko a Spojené státy dnes v Krakově v přítomnosti ministrů zahraničí obou zemí Radoslawa Sikorského a Hillary Clintonové podepsaly dodatek ke smlouvě o protiraketové obraně z roku 2008, který má umožnit rozmístit na polském území protirakety SM-3. V Polsku by měly být mezi lety 2015 a 2018.

Smlouvu o protiraketové obraně před necelými dvěma lety ve Varšavě podepsala předchůdkyně Clintonové na pozici šéfky americké diplomacie Condoleezza Riceová. Podle plánů tehdejší administrativy republikánského prezidenta George Bushe měla v Polsku vzniknout protiraketová základna a v Česku radar.

Nicméně Bushův nástupce v Bílém domě Barack Obama od tohoto projektu ustoupil, protože byl podle něho moc drahý a málo efektivní. Podle plánů demokratického prezidenta má být americký systém protiraketové obrany v Evropě mobilní. Protistřely SM-3 sloužící k ochraně území střední a severní Evropy před raketami s doletem do 5500 kilometrů mají být v Polsku umístěny v obci Redzikowo poblíž Slupsku ležícího nedaleko Baltského moře. Tam také měla vzniknout původně zamýšlená protiraketová základna.

"Polský ministr Bogdan Klich řekl, že Američané slíbili dovézt protirakety po roce 2015, ale určitě před rokem 2018," uvedl tento čtvrtek mluvčí resortu obrany Janusz Sejmej.

Hillary Clintonová do Krakova přijela na schůzku ministrů zahraničí zemí sdružených ve Společenství demokracií. Jde o mezivládní organizaci sdružující více než stovku zemí, včetně Česka. Jejím cílem je podpora demokracie a posilování demokratických institucí na celém světě. Společenství vzniklo před deseti lety z iniciativy tehdejšího polského ministra zahraničí Bronislawa Geremka a jeho americké kolegyně Madeleine Albrightové.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy