Podezřelý z filipínského masakru ve vazbě. Vše popírá

Naďa Straková
26. 11. 2009 10:20
Starosta města Datu Unsay tvrdí, že si vraždu 57 lidí neobjednal
Hlavní podezřelý Andal Ampatuan ml.
Hlavní podezřelý Andal Ampatuan ml. | Foto: Reuters

Ampatuan -  Filipínské policejní složky zadržely muže, který má nejspíše na svědomí nejhorší jednotlivý případ převolebního násilí na Filipínách.

Starosta města Datu Unsay, Andal Ampatuan mladší se vzdal filipínským úřadům. Tvrdí ale, že pondělní vraždu 57 lidí v provincii Maguindanao na ostrově Mindanao si neobjednal.

"Rodina ho dobrovolně vydala a souhlasí s vyšetřováním," řekl ve čtvrtek novinářům generálporučík Raymundo Ferrer.

Podezřelý byl vzat do vazby a převezen do Manily, kde bude probíhat vyšetřování.

V souvislosti s pondělním masakrem bylo zadrženo dalších dvacet osob, mezi nimi i členové policejních složek. Policejní složky také odebraly zbraně asi 200 polovojenským jednotkám, které pro rodinu Ampatuanových pracovaly.

Unesený konvoj

V pondělí ráno v provincii Maguindanao asi stovka ozbrojených mužů unesla kolem padesáti osob, které následně zastřelila. Jak ukázalo pozdější vyšetřování, všechny ženy byly znásilněny a měly na sobě bodné rány. Mrtvá těla únosci zahrabali do mělkých hrobů.

Konvoj byl na cestě zaregistrovat místostarostu města Buluan Ismaila Mangudadatu do voleb na post provinčního guvernéra, které se na Filipínách budou konat příští rok v květnu. Starosta v obavách o svůj život vyslal svou manželku a další příbuzné, protože se domníval, že jeho rivalové na ženy útočit nebudou. Doprovázeli je novináři a právníci. 

O post hlavy provincie se uchází rovněž starosta města Datu Unsay, Andal Ampatuan, ml.

Ampatuanovi patří mezi nejmocnější a nejvlivnější klany na Mindanau a podle filipínských médií nechtěli připustit, že by volby mohl vyhrát někdo jiný.

Napojení na prezidentku Arroyovou, které v prezidentských volbách v roce 2004 zajistili většinu voličských hlasů v provincii Maguindanao, jim dodává na pocitu beztrestnosti a nedotknutelnosti.

První oběti byly nalezeny již v pondělí, v den únosu
První oběti byly nalezeny již v pondělí, v den únosu | Foto: Reuters

Kontakty v prezidentském paláci má ale i dynastie Mangudadatuových.

Svědek "Boy"

Katarská televize Al Džazíra cituje muže, který byl údajně jedním z únosců.

"Datu (oslovení označující hlavu kmenu nebo klanu na Mindanau) Andal nám říkal, že máme zabít všechny z klanu Mangudadatuových - ženy i děti -  nikdo nesmí přežít," řekl svědek, který si říká "Boy" a nyní se z obav o vlastní život skrývá.

Co je to rido

  • Rido ve filipínském kontextu označuje krvavý spor mezi rodinnými klany, neboli vendettu. O život zpravidla přichází jen jednotlivci. Téměř nikdy nejsou cílem pomsty ženy a ani velké skupiny lidí.

"My se neptáme proč, jen plníme rozkazy," dodal svědek Boy. Také potvrdil výsledky vyšetřování, že všechny ženy byly před zastřelením znásilněny.

Ve čtvrtek už proběhly první pohřby obětí.

Spory klanů nejsou v této části Filipín ničím novým a již v minulosti v nich přišlo o život mnoho lidí. Krevní mstě se ve filipínštině běžně říká "rido".

Chladnokrevnou vraždu odsoudily mezinárodní organizace. Reportéři bez hranici označili zabití asi 20 novinářů najednou za vůbec nejhorší na světě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy