reklama
 
 

Podezřelý z filipínského masakru ve vazbě. Vše popírá

26. 11. 2009 10:20
Starosta města Datu Unsay tvrdí, že si vraždu 57 lidí neobjednal

Ampatuan -  Filipínské policejní složky zadržely muže, který má nejspíše na svědomí nejhorší jednotlivý případ převolebního násilí na Filipínách.

Starosta města Datu Unsay, Andal Ampatuan mladší se vzdal filipínským úřadům. Tvrdí ale, že pondělní vraždu 57 lidí v provincii Maguindanao na ostrově Mindanao si neobjednal.

"Rodina ho dobrovolně vydala a souhlasí s vyšetřováním," řekl ve čtvrtek novinářům generálporučík Raymundo Ferrer.

Podezřelý byl vzat do vazby a převezen do Manily, kde bude probíhat vyšetřování.

V souvislosti s pondělním masakrem bylo zadrženo dalších dvacet osob, mezi nimi i členové policejních složek. Policejní složky také odebraly zbraně asi 200 polovojenským jednotkám, které pro rodinu Ampatuanových pracovaly.

Unesený konvoj

V pondělí ráno v provincii Maguindanao asi stovka ozbrojených mužů unesla kolem padesáti osob, které následně zastřelila. Jak ukázalo pozdější vyšetřování, všechny ženy byly znásilněny a měly na sobě bodné rány. Mrtvá těla únosci zahrabali do mělkých hrobů.

Konvoj byl na cestě zaregistrovat místostarostu města Buluan Ismaila Mangudadatu do voleb na post provinčního guvernéra, které se na Filipínách budou konat příští rok v květnu. Starosta v obavách o svůj život vyslal svou manželku a další příbuzné, protože se domníval, že jeho rivalové na ženy útočit nebudou. Doprovázeli je novináři a právníci. 

O post hlavy provincie se uchází rovněž starosta města Datu Unsay, Andal Ampatuan, ml.

Ampatuanovi patří mezi nejmocnější a nejvlivnější klany na Mindanau a podle filipínských médií nechtěli připustit, že by volby mohl vyhrát někdo jiný.

Napojení na prezidentku Arroyovou, které v prezidentských volbách v roce 2004 zajistili většinu voličských hlasů v provincii Maguindanao, jim dodává na pocitu beztrestnosti a nedotknutelnosti.

Kontakty v prezidentském paláci má ale i dynastie Mangudadatuových.

Svědek "Boy"

Katarská televize Al Džazíra cituje muže, který byl údajně jedním z únosců.

"Datu (oslovení označující hlavu kmenu nebo klanu na Mindanau) Andal nám říkal, že máme zabít všechny z klanu Mangudadatuových - ženy i děti -  nikdo nesmí přežít," řekl svědek, který si říká "Boy" a nyní se z obav o vlastní život skrývá.

Co je to rido

 • Rido ve filipínském kontextu označuje krvavý spor mezi rodinnými klany, neboli vendettu. O život zpravidla přichází jen jednotlivci. Téměř nikdy nejsou cílem pomsty ženy a ani velké skupiny lidí.

"My se neptáme proč, jen plníme rozkazy," dodal svědek Boy. Také potvrdil výsledky vyšetřování, že všechny ženy byly před zastřelením znásilněny.

Ve čtvrtek už proběhly první pohřby obětí.

Spory klanů nejsou v této části Filipín ničím novým a již v minulosti v nich přišlo o život mnoho lidí. Krevní mstě se ve filipínštině běžně říká "rido".

Chladnokrevnou vraždu odsoudily mezinárodní organizace. Reportéři bez hranici označili zabití asi 20 novinářů najednou za vůbec nejhorší na světě.

autor: Naďa Straková | 26. 11. 2009 10:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama