Poddaní se bouří kvůli písni pro nového krále Nizozemí

ČTK ČTK
21. 4. 2013 14:03
Skandál v Nizozemsku vyvolala píseň, která měla zaznít při korunovaci krále Willema-Alexandera
Beatrix s Vilémem Viliamem.
Beatrix s Vilémem Viliamem. | Foto: Reuters

Haag - Skandál v Nizozemsku vyvolala píseň, která měla zaznít koncem měsíce při korunovaci nového krále Willema-Alexandera. Po masových stížnostech na nevhodný text i hudbu oslavné písně se její autor John Ewbank rozhodl svůj opus ze slavností odvolat. Na sociálních sítích se pod peticí proti dílu britsko-nizozemského skladatele ocitlo 37.800 jmen.

Korunní princ Willem-Alexander spolu se svou argentinskou manželkou, princeznou Maximou, usedne na nizozemský trůn 30. dubna. Jeho matka, nizozemská královna Beatrix, se koncem ledna krátce před svými 75. narozeninami rozhodla abdikovat po 33 letech na trůnu.

Ewbank měl podle všeho dobrou vůli oslavit nového panovníka hymnickou písní, ale podle názoru internetové komunity svůj úkol nezvládl. Zděšení vyvolala zejména hudební složka díla, v níž počáteční slavnostní melodie přechází v rap.

Podle kritiků je rapování, obvyklé pro hudební styly hip hop a reggae, pro oslavnou píseň tohoto typu krajně nevhodné. Výhrady mají nizozemští poddaní i vůči textu.

Autor se nakonec rozhodl protestům ustoupit a píseň ze slavnostního ceremoniálu stáhl. Přesto si jeho song našel i nemálo příznivců. V nizozemské sekci hudební sítě iTunes se dokonce dostala na první příčku. Na YouTube si ji poslechlo téměř milion lidí.
Willem-Alexander se stane prvním mužem na nizozemském trůně po více než 122 letech. Přeruší tak dlouhou šňůru panovnic, kterou kromě jeho matky tvoří jeho babička královna Juliana a prababička královna Wilhelmina. Co mu k nástupu na trůn zahrají, o tom pořadatelé korunovačního ceremoniálu ještě nerozhodli.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy