Poddaní se bouří kvůli písni pro nového krále Nizozemí

ČTK ČTK
21. 4. 2013 14:03
Skandál v Nizozemsku vyvolala píseň, která měla zaznít při korunovaci krále Willema-Alexandera
Beatrix s Vilémem Viliamem.
Beatrix s Vilémem Viliamem. | Foto: Reuters

Haag - Skandál v Nizozemsku vyvolala píseň, která měla zaznít koncem měsíce při korunovaci nového krále Willema-Alexandera. Po masových stížnostech na nevhodný text i hudbu oslavné písně se její autor John Ewbank rozhodl svůj opus ze slavností odvolat. Na sociálních sítích se pod peticí proti dílu britsko-nizozemského skladatele ocitlo 37.800 jmen.

Korunní princ Willem-Alexander spolu se svou argentinskou manželkou, princeznou Maximou, usedne na nizozemský trůn 30. dubna. Jeho matka, nizozemská královna Beatrix, se koncem ledna krátce před svými 75. narozeninami rozhodla abdikovat po 33 letech na trůnu.

Ewbank měl podle všeho dobrou vůli oslavit nového panovníka hymnickou písní, ale podle názoru internetové komunity svůj úkol nezvládl. Zděšení vyvolala zejména hudební složka díla, v níž počáteční slavnostní melodie přechází v rap.

Podle kritiků je rapování, obvyklé pro hudební styly hip hop a reggae, pro oslavnou píseň tohoto typu krajně nevhodné. Výhrady mají nizozemští poddaní i vůči textu.

Autor se nakonec rozhodl protestům ustoupit a píseň ze slavnostního ceremoniálu stáhl. Přesto si jeho song našel i nemálo příznivců. V nizozemské sekci hudební sítě iTunes se dokonce dostala na první příčku. Na YouTube si ji poslechlo téměř milion lidí.
Willem-Alexander se stane prvním mužem na nizozemském trůně po více než 122 letech. Přeruší tak dlouhou šňůru panovnic, kterou kromě jeho matky tvoří jeho babička královna Juliana a prababička královna Wilhelmina. Co mu k nástupu na trůn zahrají, o tom pořadatelé korunovačního ceremoniálu ještě nerozhodli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy