Poddaní se bouří kvůli písni pro nového krále Nizozemí

ČTK ČTK
21. 4. 2013 14:03
Skandál v Nizozemsku vyvolala píseň, která měla zaznít při korunovaci krále Willema-Alexandera
Beatrix s Vilémem Viliamem.
Beatrix s Vilémem Viliamem. | Foto: Reuters

Haag - Skandál v Nizozemsku vyvolala píseň, která měla zaznít koncem měsíce při korunovaci nového krále Willema-Alexandera. Po masových stížnostech na nevhodný text i hudbu oslavné písně se její autor John Ewbank rozhodl svůj opus ze slavností odvolat. Na sociálních sítích se pod peticí proti dílu britsko-nizozemského skladatele ocitlo 37.800 jmen.

Korunní princ Willem-Alexander spolu se svou argentinskou manželkou, princeznou Maximou, usedne na nizozemský trůn 30. dubna. Jeho matka, nizozemská královna Beatrix, se koncem ledna krátce před svými 75. narozeninami rozhodla abdikovat po 33 letech na trůnu.

Ewbank měl podle všeho dobrou vůli oslavit nového panovníka hymnickou písní, ale podle názoru internetové komunity svůj úkol nezvládl. Zděšení vyvolala zejména hudební složka díla, v níž počáteční slavnostní melodie přechází v rap.

Podle kritiků je rapování, obvyklé pro hudební styly hip hop a reggae, pro oslavnou píseň tohoto typu krajně nevhodné. Výhrady mají nizozemští poddaní i vůči textu.

Autor se nakonec rozhodl protestům ustoupit a píseň ze slavnostního ceremoniálu stáhl. Přesto si jeho song našel i nemálo příznivců. V nizozemské sekci hudební sítě iTunes se dokonce dostala na první příčku. Na YouTube si ji poslechlo téměř milion lidí.
Willem-Alexander se stane prvním mužem na nizozemském trůně po více než 122 letech. Přeruší tak dlouhou šňůru panovnic, kterou kromě jeho matky tvoří jeho babička královna Juliana a prababička královna Wilhelmina. Co mu k nástupu na trůn zahrají, o tom pořadatelé korunovačního ceremoniálu ještě nerozhodli.

 

Právě se děje

Další zprávy