Coca-Cola, Nestlé. Studie zmapovala, které firmy vyrábějí nejvíce odhozených plastů

Jana Václavíková Jana Václavíková
30. 10. 2019 13:23
V druhé polovině září proběhl ve 180 zemích světa Celosvětový úklidový den (World Cleanup Day). Dvacet milionů dobrovolníků vzalo odpadkové pytle a vydalo se uklidit své okolí. Když výzkumníci později rozebrali, jaké plasty lidé nejčastěji nacházeli, zjistili, že většina pochází jen od hrstky obřích firem. V jejich čele jsou The Coca-Cola Company, Nestlé a PepsiCo.
Plastový odpad (ilustrační foto).
Plastový odpad (ilustrační foto). | Foto: Shutterstock

Nezisková organizace Break Free From Plastic, která usiluje o nižší produkci plastů, zmapovala téměř půl milionu kusů odpadků z celkem 51 zemí světa (Česko mezi nimi nebylo).

Jak uvádí její studie z minulého týdne Global Brand Audit Report, lidé na ulicích, plážích nebo poblíž řek nacházeli nejčastěji kelímky od kávy, cigaretové nedopalky a plechovky od piva. Dobrovolníci nasbírali také desetitisíce plastových tašek, sáčků a lahví.

Organizace pak sestavila žebříček firem, jejichž plastové odpadky se nejčastěji povalovaly mimo koše a popelnice.

Čí plastové výrobky výzkumníci nejčastěji nacházeli?

  1. The Coca-Cola Company (v ČR Coca-Cola, Nestea, Sprite, Toma)
  2. Nestlé (JOJO, Lentilky, Nescafé)
  3. PepsiCo (Pepsi, Mirinda)
  4. Mondelez International (Milka, BeBe Dobré ráno, Halls)
  5. Unilever (Hera, Cif, Algida)
  6. Mars (Mars, M&M’s, Pedigree)
  7. P&G (Pampers, Gillette, Ariel)
  8. Colgate-Palmolive (Colgate, Elmex, Palmolive)
  9. Phillip Morris (L&M, Marlboro)
  10.  Perfetti Van Melle (Mentos, Chupa Chups)

*Zdroj: Global Brand Audit Report

Seznamu kraluje firma The Coca-Cola Company, která kromě stejnojmenného nápoje vyrábí také ledové čaje Nestea nebo limonády Sprite. Odpadků této společnosti bylo dokonce více než těch, které vyrobily firmy na následujících třech místech žebříčku dohromady.

Pouze v Severní Americe se výrobky od The Coca-Cola Company neobjevovaly tak často a na místním žebříčku obsadily až pátou pozici. Předstihly je firmy Nestlé, Solo Cup Company, která vyrábí jednorázové kelímky na pití, a Starbucks. 

Tři miliony tun plastů ročně

Ze studie vyplývá, že většina odhozených plastů pochází od úzké skupiny nadnárodních společností. "Nelze snížit plastové znečištění ve světě, pokud tyto značky nepodniknou výrazné změny ve způsobu, jakým distribuují své zboží," uvádí zpráva.

Ta korporace zároveň vyzývá, aby zveřejnily, kolik jednorázových plastů používají, a navrhly, jak je omezí.

Na výsledky studie už zareagovala The Coca-Cola Company. "Je pro nás nepřijatelné, když některý z našich obalů skončí v oceánu nebo vůbec kdekoliv, kam nepatří. Spolu s ostatními pracujeme na uchopení tohoto vážného celosvětového problému, ať už ve smyslu plastů, které se dostávají do našich oceánů, nebo ve snaze odstranit z oceánů už existující znečištění," uvedla firma podle zpravodajského serveru The Intercept.

Server zaměřený na životní prostředí EcoWatch doplňuje, že The Coca-Cola Company v roce 2017 vyprodukovala přes tři miliony tun plastů.

Falešná řešení?

Existují i konkrétní návrhy řešení. Dva největší prodejci neochucených vod ve Spojených státech, The Coca-Cola Company a PepsiCo, ohlásili, že od začátku příštího roku si jejich zákazníci budou moci koupit vodu v plechovkách či plechových lahvích. U nich je prý větší pravděpodobnost, že materiál bude zrecyklován a neskončí na skládkách a v oceánech, uvádí agentura Bloomberg.

The Coca-Cola Company také slibuje speciální lahve na vodu, které budou vyrobeny z kombinace recyklovaných plastů a přírodních materiálů. Ochránci životního prostředí ale tyto kroky kritizují jako nedostačující.

"Nedávné sliby korporací jako The Coca-Cola Company, Nestlé nebo PepsiCo stále obsahují falešná řešení, jako je náhrada plastů za papír nebo bioplasty," řekla pro server VICE Abigail Aguilarová z asijské pobočky neziskové společnosti Greenpeace. "Tyto strategie chrání zastaralý systém vyhazování odpadu, který krizi s plasty způsobil," dodala s tím, že proto i v budoucnu budou tyto firmy největšími znečišťovateli.

Podobně hovoří Von Hernandez, koordinátor organizace Break Free From Plastic, která připravila "odpadkovou studii".

"Průmysl by chtěl označit plastové znečištění za problém jednotlivců a jejich nezodpovědnosti. Pravdou ale je, že volba spotřebitelů byla už předem dána těmito výrobci, kteří prodávají své produkty v plastových obalech na jedno použití," řekl serveru VICE. "Pokud chtějí firmy zůstat v následujících letech relevantní, musí přejít na znovupoužitelné a doplňovací systémy."

Video: Trash Hero: Sbírání odpadků je cool, chceme změnit svět, potřebujeme jen pytle a rukavice

Sebrali jsme už 500 tun odpadu, nepotřebujeme peníze, ale lidi, co budou ochotní, jsme největší světoví popeláři, říká Jan Bareš z Trash Hero | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 minutami

Sarah Sandersová, bývalá Trumpova mluvčí, chce kandidovat na guvernérku Arkansasu

Bývalá mluvčí minulého amerického prezidenta Donalda Trumpa se bude ucházet o funkci guvernérky státu Arkansas. Jako první o záměrech Sarah Sandersové informoval list The Washington Post.

Sandersová byla Trumpovou mluvčí v letech 2017 až 2019 a ačkoli z administrativy potom odešla, zůstala Trumpovou stoupenkyní, píší americká média.

Osmatřicetiletá Sandersová je dcerou bývalého arkansaského guvernéra Mikea Huckabeeho a její kandidatura na guvernérský post se předpokládala. Třímilionový Arkansas je považován za stát s převahou republikánských voličů, kteří zůstávají Trumpovými stoupenci. Exprezident Sandersové kandidaturu schvaluje a bývalá mluvčí už pořádá setkání se skupinami arkansaských republikánů. Očekává se, že sama oficiálně svůj záměr zveřejní v pondělí.

Sandersová se bude muset probojovat primárními volbami Republikánské strany. Kromě ní chce o funkci usilovat viceguvernér Tim Griffin a arkansaská generální prokurátorka Leslie Rutledgeová. Jeden z nich nahradí současného guvernéra Asu Hutchinsona, jemuž příští rok vyprší mandát. Z demokratů nikdo snahu stát se arkansaským guvernérem neohlásil.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Počet nových exekucí v Česku loni klesl o 18 procent, uvedla Exekutorská komora

V Česku bylo roce 2020 zahájeno 407 694 nových exekucí, což znamená meziroční pokles o více než 18 procent. Jde o nejmenší počet nově zahájených exekucí minimálně za posledních 11 let. Vyplývá to z dat Exekutorské komory.

"Opět se potvrzuje dlouhodobý trend predikovaný Exekutorskou komorou, tedy že exekucí bude každoročně zahajováno méně a méně," komentoval statistiky viceprezident komory Jan Mlynarčík. Významný podíl na tak velkém poklesu může podle něj mít i současná epidemická situace související s onemocněním covid-19.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy