Piráti vrací úder, vytvořili globální síť z WikiLeaks

Radim Klekner Radim Klekner
6. 12. 2010 12:06
Pirátské strany vytvořily stovky kopií WikiLeaks.com, aby hájily svobodu šíření informací
Zakladatel Wikileaks Julian Assange
Zakladatel Wikileaks Julian Assange | Foto: Reuters

Praha - Server WikiLeaks, který začal koncem listopadu publikovat tajné diplomatické depeše z amerických velvyslanectví ve světě, získal významného spojence.

Na snahy o likvidaci WikiLeaks jako zdroje politicky explozivních informací zareagovaly okamžitě pirátské strany v jednotlivých zemích a začaly vytvářet kopie webové stránky serveru. Přidala se k nimi i Česká pirátská strana, která se jako ony obává, že je ohrožena svoboda šíření informací na internetu.

Pirátské strany vytvořily celosvětovou síť průběžně aktualizovaných kopií, tzv. mirrory, na kterých budou zveřejňovány dokumenty, které by se jinak objevily na zablokovaném serveru WikiLeaks.

Jako první spustila v pátek příslušný mirror Švýcarská pirátská strana a v současnosti existují již více než dvě stovky kopií webu WikiLeaks.

"Naše rozhodnutí neznamená, že bychom se hlásili ke konkrétním akcím organizace WikiLeaks,"zdůraznil šéfredaktor českých Pirátských novin a člen předsednictva sdružení Pirate Parties International. "Tento boj rozhodne o zachování základních svobod na Internetu. Pokusy jakékoli vlády a omezování svobody slova jsou pro nás nepřijatelné."

Únik diplomatických depeší na WikiLeaks vyvolal ve světě zděšení. Spojené státy se nyní snaží dostat se na stopu zakladatele serveru Juliana Assangeho a Interpol na něj vydal zatykač pro podezření ze sexuálního deliktu.

Pirátské strany se rozhodly pomoci WikiLeaks poté, co se serverem ukončily spolupráci některé internetové společnosti včetně PayPalu a Amazonu. První zajišťuje internerové platby, druhá pronajímá místo na webu.

Roli PayPallu, který se distancuje od údajných "ilegálních aktivit" serveru, převzala švýcarsko-islandská společnost Datacell.

Assange se nyní podle všeho zdržuje ve Velké Británii.

Pověste ho výš

Ačkoliv až doposud žádná země neoznačila některého z amerických diplomatů, jimž se přisuzují ostře kritická slova na adresu špičkových politiků ve světě, jako PNG (persona non grata), lze na jednotlivých zastupitelstvích USA očekávat velké přesuny.

Assange je v současnosti pro Washington nepřítel číslo jedna
Assange je v současnosti pro Washington nepřítel číslo jedna | Foto: Reuters

"Budeme muset odvolat některé z našich nejlepších lidí," řekl serveru The Daily Beast nejmenovaný zdroj z ministerstva zahraničí. "Jedná se přitom o diplomaty, kteří skvělých způsobem zastupovali Spojené státy a byli ve svých analýzách velmi pečliví. Snažili se napsat pravdu o zemích, v nichž působí."

Může se to týkat amerického velvyslance v Tripolisu Geneho Cretze, který ve svém hlášení do Washingtonu hovořil o "smyslné blondýně", jež všude na cestách provází libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Stejně tak i velvyslankyně USA při OSN Susan Riceové, která uposlechla instrukcí ministryně zahraničí Hillary Clintonové, podle nichž má americká mise při světové organizaci shromažďovat "čísla kreditních karet a mobilních telefonů, e-mailové adresy a hesla, případně další data" týkající se diplomatů jiných zemí.

Velké rozhořčení panuje v souvislosti s úniky depeší publikovaných WikiLeaks nejenom v rámci administrativy prezidenta Baracka Obamy. Velmi ostře se na adreseu Juliana Assangeho vyjadřují také opoziční republikáni.

Bývalá aljašská guvernérka Sarah Palinová, která se podle všeho bude v příštích volbách ucházet za Republikánskou stranu o prezidentskou nominaci, jej označila za "protiamerického agenta, který má na svých rukou krev" a na něhož by USA měly uspořádat hon, jako by byl "předákem Talibanu".

Někdejší arkansaský guvernér Mike Huckabee zase vyslovil názor, že "cokoli jiného než poprava, je (pro Assangeho) příliš mírným trestem za to, co napáchal".

WikiLeaks až doposud zveřejnil přibližně jedenáct set z 250 000 diplomatických depeší a dokumentů, které má k dispozici.

 

Právě se děje

Další zprávy