Pinochet osobně nařídil vraždu levicového odpůrce, tvrdí odtajněné americké dokumenty

ČTK ČTK
9. 10. 2015 8:10
Někdejší chilský diktátor údajně nechal před čtyřiceti lety zlikvidovat bývalého ministra zahraničí, vnitra a obrany Orlanda Leteliera. Levicový politik a odpůrce Augusta Pinocheta se stal v roce 1976 ve Washingtonu obětí pumového atentátu. Svědectví listin ze 70. let zveřejnil Letelierův syn Juan Pablo. Dokumenty obsahují dobovou zprávu americké CIA, která údajně dokazuje Pinochetovu osobní odpovědnost za vraždu.
Pomník na washingtonském Sheridanově naměstí. Zde zemřeli při výbuchu Orlando Letelier a jeho pětadvacetiletá asistentka Ronni Moffittová.
Pomník na washingtonském Sheridanově naměstí. Zde zemřeli při výbuchu Orlando Letelier a jeho pětadvacetiletá asistentka Ronni Moffittová. | Foto: Wikipedia

New York / Santiago - Bývalý chilský diktátor Augusto Pinochet osobně nařídil vraždu někdejšího chilského ministra zahraničí, vnitra a obrany Orlanda Leteliera před čtyřiceti lety.

Podle pátečního oznámení Letelierova syna Juana Pabla to vyplývá z dokumentů, které byly odtajněny v USA. Orlando Letelier se v roce 1976 ve Washingtonu stal obětí pumového atentátu.

Letelier byl ministrem levicové vlády prezidenta Salvadora Allenda. Po Pinochetově převratu v roce 1973 byl Letelier uvězněn a mučen, později emigroval do USA, kde se postavil do čela opozice proti chilskému režimu. Za Letelierovu vraždu byli odsouzeni agenti Pinochetovy tajné policie DINA včetně jejího šéfa Manuela Contrerase.

Podle Juana Pabla Leteliera odtajněné dokumenty obsahují dobovou zprávu americké CIA, která údajně dokazuje Pinochetovu osobní odpovědnost za vraždu Orlanda Leteliera. Zpráva CIA je adresována americkému ministru zahraničí Georgi Schultzovi, který byl v úřadu v letech 1982-89. Důkazy ve zprávě obsažené jsou "nezvratné a konečné", řekl novinářům Letelier, který je chilským senátorem.

Odtajněné dokumenty byly předány chilské prezidentce Michelle Bacheletové, která byla sama obětí Pinochetovy diktatury. V pondělí jí je v Santiagu předal americký ministr zahraničí John Kerry.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy