Pinochet osobně nařídil vraždu levicového odpůrce, tvrdí odtajněné americké dokumenty

ČTK ČTK
9. 10. 2015 8:10
Někdejší chilský diktátor údajně nechal před čtyřiceti lety zlikvidovat bývalého ministra zahraničí, vnitra a obrany Orlanda Leteliera. Levicový politik a odpůrce Augusta Pinocheta se stal v roce 1976 ve Washingtonu obětí pumového atentátu. Svědectví listin ze 70. let zveřejnil Letelierův syn Juan Pablo. Dokumenty obsahují dobovou zprávu americké CIA, která údajně dokazuje Pinochetovu osobní odpovědnost za vraždu.
Pomník na washingtonském Sheridanově naměstí. Zde zemřeli při výbuchu Orlando Letelier a jeho pětadvacetiletá asistentka Ronni Moffittová.
Pomník na washingtonském Sheridanově naměstí. Zde zemřeli při výbuchu Orlando Letelier a jeho pětadvacetiletá asistentka Ronni Moffittová. | Foto: Wikipedia

New York / Santiago - Bývalý chilský diktátor Augusto Pinochet osobně nařídil vraždu někdejšího chilského ministra zahraničí, vnitra a obrany Orlanda Leteliera před čtyřiceti lety.

Podle pátečního oznámení Letelierova syna Juana Pabla to vyplývá z dokumentů, které byly odtajněny v USA. Orlando Letelier se v roce 1976 ve Washingtonu stal obětí pumového atentátu.

Letelier byl ministrem levicové vlády prezidenta Salvadora Allenda. Po Pinochetově převratu v roce 1973 byl Letelier uvězněn a mučen, později emigroval do USA, kde se postavil do čela opozice proti chilskému režimu. Za Letelierovu vraždu byli odsouzeni agenti Pinochetovy tajné policie DINA včetně jejího šéfa Manuela Contrerase.

Podle Juana Pabla Leteliera odtajněné dokumenty obsahují dobovou zprávu americké CIA, která údajně dokazuje Pinochetovu osobní odpovědnost za vraždu Orlanda Leteliera. Zpráva CIA je adresována americkému ministru zahraničí Georgi Schultzovi, který byl v úřadu v letech 1982-89. Důkazy ve zprávě obsažené jsou "nezvratné a konečné", řekl novinářům Letelier, který je chilským senátorem.

Odtajněné dokumenty byly předány chilské prezidentce Michelle Bacheletové, která byla sama obětí Pinochetovy diktatury. V pondělí jí je v Santiagu předal americký ministr zahraničí John Kerry.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy