Periskop: Křesťanská domobrana pobila mačetami nomády

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
4. 12. 2013 16:54
Středa 4. prosince: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Křesťané mačetami napadli nomády

Nejméně 12 lidí fulbského původu bylo zabito v noci z pondělka na úterý při útoku členů křesťanské domobrany na tábořiště skupiny nomádského kmene Fulbů ve Středoafrické republice. Informaci získala agentura AFP od nejmenovaného vojenského zdroje.

Mezi oběťmi jsou podle něj i děti a těhotná žena, která byla nalezena s rozpáraným břichem. Několika pastevcům se prý podařilo utéci, více než desítka lidí vyvázla se zraněním.

Deset velmi malých dětí s mnohačetnými zraněními mačetou na končetinách a na hlavěskončilo v jediné dětské nemocnici v zemi, a to v Bangui.

SpaceX vypustila družici

Po několika odkladech vypustila americká společnost Space Exploration Technologies (SpaceX) do vesmíru první telekomunikační družici. V noci na středu ji na oběžnou dráhu vynesla nosná raketa Falcon, uvedla agentura AP.

Družice poskytne televizní, internetové a další komunikační služby zákazníkům v Indii, Číně, Vietnamu a dalších asijských zemích, napsala agentura Reuters.

Její vypuštění znamená vstup společnosti SpaceX na lukrativní trh, jehož hodnota se odhaduje na 190 miliard dolarů ročně. Podle expertů může firma svými výhodnými cenami způsobit v tomto průmyslu malou revoluci.

Stávky policistů využili delikventi

Stávky argentinských policistů v provincii Córdoba využily skupiny mladých delikventů k vykrádání obchodů a velkoprodejen. O život přišel nejméně jeden člověk, uvedla s odvoláním na místní lékařský zdroj agentura AFP.

Na několika místech byly slyšet výstřely. Místní úřady nařídily uzavřít školy a veřejnou dopravu.

Policisté v průmyslovém regionu požadují lepší platy. Jejich protestní hnutí trvá již několik dní. Vedení policie je ve stejné provincii obviňované z korupce.

Padající raketa zničila dva domy

Padající části čínské rakety, která v noci na pondělí úspěšně vynesla sondu mířící s robotickým vozítkem k Měsíci, poškodily v Číně dva obytné domy.

Odborníci v souvislosti s případem vyzvali k vytvoření systému pojištění, který by kryl budoucí podobné škody způsobené ambiciózním vesmírným programem země.

Padající úlomky rakety, která odstartovala z jihozápadní provincie S'-čchuan, si nevyžádaly žádné oběti. Zřítily se ale do vesnice v sousední provincii Chu-nan.

Mandela pokračuje v boji

Bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela pokračuje v odvážném boji i na "smrtelné posteli". Jihoafrickým médiím to řekla jeho dcera Makaziwe.

"Táta je pořád s námi, silný, statečný," uvedla. "Na své 'smrtelné posteli' nás učí dál, lekce o trpělivosti, lásce a toleranci," cituje ji BBC.

Jihoafrické ikoně je 95 let. Přes léto strávil Mandela téměř tři měsíce v nemocnici, od září je v domácí péči.

Hollande přiznal léčbu

Francouzský prezident Francois Hollande přiznal, že než kandidoval na post prezidenta, podstoupil léčbu prostaty.

Stav dnes devětapadesátileté hlavy státy údajně nebyl vážný.

Agentura Reuters připomněla, že zdraví prezidentů je pro Francouze citlivým tématem od té doby, co Francois Mitterand více než deset let během svého úřadu tajil rakovinu prostaty a necelý rok po odchodu z funkce zemřel.

Radioaktivní materiál neznámo kde

Mexická policie pátrá po dodávce s radioaktivním materiálem. Ta byla ukradena v pondělí ráno u benzinky na předměstí Mexico City.

Jak ke krádeži došlo, není známo, nicméně Volkswagen Worker podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) odvážel z nemocnice na uložiště kontejnery s Kobaltem-60, který se používá v medicíně.

Podle mexické komise pro jadernou bezpečnost hrozí nebezpečí, pokud by došlo k porušení kontejnerů.

Máme na to aplikaci

Německá policie má nový nástroj, jímž hodlá bojovat s propagací neonacismu. Vyvinula program, jenž spolupracuje s aplikací pro chytré mobilní telefony Shazam, která dokáže určovat názvy písniček. A identifikovat tak zakázanou neonacistickou hudbu.

Databáze propojená s programem má obsahovat všechny písně, které jsou v Německu zakázané, tedy ne jen ty z prostředí krajní pravice.

Libanonský "mučedník"

Libanonský Hizballáh přišel v noci o jednoho ze svých velitelů. Podle prohlášení přišel člen radikálního šíitského hnutí o život na předměstí Bejrútu.

A podle agentury Reuters z toho islamisté viní svého největšího nepřítele - Izrael. Ten se prý "mučedníka Hasana Lakise" pokoušel zabít už v minulosti.

Temná místa Světlé stezky

Úřady v Peru našly hromadné hroby s těly 54 obětí levicové teroristické organizace Světlá stezka.

Jsou mezi nimi především ženy a děti, napsala agentura AFP. Světlá stezka byla aktivní převážně koncem minulého století, v současnosti jsou její akce spíše ojedinělé.

A popularita padá

Zatímco ceny rostou, ruská ekonomika padá. A s ní i popularita prezidenta Vladimira Putina. Podle průzkumu agentury Levada schvaluje jeho politiku 61 % Rusů, což je nejméně od roku 2000, kdy se do čela Kremlu postavil poprvé.

Uvidíme, kdy se známý "geroj" vytasí s dalším hrdinským kouskem. Už dlouho neobjevoval amfory.

Injekce pro vraha

Ve Spojených státech byl v noci na středu popraven letos už 36. člověk. Injekce ukončila život 43letého Jerryho Martina, který dostal nejvyšší trest za to, že zavinil smrt strážkyně.

Během pokusu o útěk v ukradeném automobilu srazili 59letou ženu na koni, která se je pokusila zastavit.

 

Právě se děje

Další zprávy