Periskop: Tanečníkovi hrozí za útok kyselinou devět let

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
29. 11. 2013 13:18
Pátek 29. listopadu: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Dotančí do vězení?

Za zosnování útoku na svého šéfa devět let vězení. Takový trest alespoň navrhuje ruská prokuratura tanečníkovi Pavlu Dmitričenkovi.

Ten stanul před soudem za to, že si začátkem roku údajně objednal útok kyselinou na šéfa baletu moskevského Velkého divadla Sergeje Filina.

Ten musel podstoupit přes 20 operací, nicméně zrak má zřejmě nevratně poškozen.

Dvojnásobek na almužny

Pomáhat potřebným. Právě to si jako jeden ze svých cílů vytýčil papež František. A za dobu, co stojí v čele katolické církve, zdvojnásobil množství peněz, které se rozdělují jako almužny chudým.

Šly na ně dva miliony eur, odhadl v rozhovoru s italskými médii papežský almužník, arcibiskup Konrad Krajewski. Polský duchovní zároveň prozradil, že vždy když on sám míří mezi potřebné, "vzniká nebezpečí, že se k němu papež bude chtít přidat".

Íráncům zapovězeno

Na serveru YouTube se objevilo oslavné video na počest íránského prezidenta Hasana Rúháního. Ten je i podle Západu "zjevením", a to obzvláště v kontrastu s Mahmúdem Ahmadínežádem.

New Voyager | President Rouhani | Director: Hossein Dehbashi
New Voyager | President Rouhani | Director: Hossein Dehbashi | Video:

Zhruba 30 milionů íránských uživatelů internetu ale opus ke 100 dnům od zvolení nepustí, jelikož hlavní internetové sítě jsou v islámské republice cenzurovány, napsal švýcarský web La Nouvelliste.

Energetická krize? Japonci ví, jak na ni

Japonská stavební firma má ambiciózní plán, jak vyřešit energetické problémy na Zemi. Na Měsíci plánuje vybudovat obří prstenec ze solárních panelů.

400 kilometrů široký a 11 000 kilometrů dlouhý pás kolem celého Měsíce by byl schopen zajišťovat pro naši planetu 13 000 terawattů elektrické energie.

Krejčíř není falešný

Jihoafrické ministerstvo vnitra dementovalo informace médií, že Radovan Krejčíř přicestoval v roce 2007 do Jihoafrické republiky na falešný pas.

Mkuseli Apleni serveru SABC řekl, že Krejčíř do JAR přijel s platným seychelským pasem. Na Seychelách pobýval poté, co v roce 2005 uprchl české policii při domovní prohlídce ve své vile.

Další mrtví v Iráku

Iráčtí policisté našli těla 18 lidí střelených do hlavy nebo do břicha. Podle agentury AFP jde o skupinu, kterou několik hodin předtím unesli muži ve vojenských uniformách.

Zdravotníci konstatovali, že celou skupinu rukojmích únosci zastřelili a jejich těla ponechali v zemědělské oblasti Tarmíja, která leží v provincii Bagdád.

Arzenál, jaký ještě nezažili

Australská policie zabavila přes 300 zbraní a tuny střeliva. Po razii na farmě ve státě Queensland skončili za mřížemi tři muži, kteří arzenál nashromáždili, napsala agentura AFP.

"Jde nepochybně o jedno z největších množství zbraní a střeliva, jaké jsme kdy objevili," uvedl v prohlášení detektiv Jon Wacker.

 

Právě se děje

před 36 minutami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy