Periskop: Tanečníkovi hrozí za útok kyselinou devět let

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
29. 11. 2013 13:18
Pátek 29. listopadu: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Dotančí do vězení?

Za zosnování útoku na svého šéfa devět let vězení. Takový trest alespoň navrhuje ruská prokuratura tanečníkovi Pavlu Dmitričenkovi.

Ten stanul před soudem za to, že si začátkem roku údajně objednal útok kyselinou na šéfa baletu moskevského Velkého divadla Sergeje Filina.

Ten musel podstoupit přes 20 operací, nicméně zrak má zřejmě nevratně poškozen.

Dvojnásobek na almužny

Pomáhat potřebným. Právě to si jako jeden ze svých cílů vytýčil papež František. A za dobu, co stojí v čele katolické církve, zdvojnásobil množství peněz, které se rozdělují jako almužny chudým.

Šly na ně dva miliony eur, odhadl v rozhovoru s italskými médii papežský almužník, arcibiskup Konrad Krajewski. Polský duchovní zároveň prozradil, že vždy když on sám míří mezi potřebné, "vzniká nebezpečí, že se k němu papež bude chtít přidat".

Íráncům zapovězeno

Na serveru YouTube se objevilo oslavné video na počest íránského prezidenta Hasana Rúháního. Ten je i podle Západu "zjevením", a to obzvláště v kontrastu s Mahmúdem Ahmadínežádem.

New Voyager | President Rouhani | Director: Hossein Dehbashi
New Voyager | President Rouhani | Director: Hossein Dehbashi | Video:

Zhruba 30 milionů íránských uživatelů internetu ale opus ke 100 dnům od zvolení nepustí, jelikož hlavní internetové sítě jsou v islámské republice cenzurovány, napsal švýcarský web La Nouvelliste.

Energetická krize? Japonci ví, jak na ni

Japonská stavební firma má ambiciózní plán, jak vyřešit energetické problémy na Zemi. Na Měsíci plánuje vybudovat obří prstenec ze solárních panelů.

400 kilometrů široký a 11 000 kilometrů dlouhý pás kolem celého Měsíce by byl schopen zajišťovat pro naši planetu 13 000 terawattů elektrické energie.

Krejčíř není falešný

Jihoafrické ministerstvo vnitra dementovalo informace médií, že Radovan Krejčíř přicestoval v roce 2007 do Jihoafrické republiky na falešný pas.

Mkuseli Apleni serveru SABC řekl, že Krejčíř do JAR přijel s platným seychelským pasem. Na Seychelách pobýval poté, co v roce 2005 uprchl české policii při domovní prohlídce ve své vile.

Další mrtví v Iráku

Iráčtí policisté našli těla 18 lidí střelených do hlavy nebo do břicha. Podle agentury AFP jde o skupinu, kterou několik hodin předtím unesli muži ve vojenských uniformách.

Zdravotníci konstatovali, že celou skupinu rukojmích únosci zastřelili a jejich těla ponechali v zemědělské oblasti Tarmíja, která leží v provincii Bagdád.

Arzenál, jaký ještě nezažili

Australská policie zabavila přes 300 zbraní a tuny střeliva. Po razii na farmě ve státě Queensland skončili za mřížemi tři muži, kteří arzenál nashromáždili, napsala agentura AFP.

"Jde nepochybně o jedno z největších množství zbraní a střeliva, jaké jsme kdy objevili," uvedl v prohlášení detektiv Jon Wacker.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy