Periskop: Vzniknou z eurozóny Spojené státy evropské?

Michal Žák Zahraničí Michal Žák, Zahraničí
Aktualizováno 18. 2. 2014 14:01
Úterý 18. února: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

USE, Spojené státy evropské

Místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová volá po úplné fiskální a politické unii 18 zemí eurozóny.

Velká Británie by měla zůstat stranou, napsal server The Guardian. Podle něj Redingová oprášila myšlenku Winstona Churchilla, který o podobném projektu hovořil už v roce 1946.

"Můj osobní názor je takový, že eurozóna by se měla stát Spojenými státy evropskými," řekla během přednášky na právnické fakultě univerzity v Cambridge.

Místo smrti doživotí

Indický soud zmírnil na doživotí trest trojici mužů, kteří se podíleli na atentátu na expremiéra Rádžíva Gándího. Původně měli skončit v rukách kata.

Politik zahynul na předvolebním shromáždění 21. května 1991. Kromě něj přišlo o život dalších 17 lidí, včetně sebevražedné atentátnice.

Za útokem stáli Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) ze Srí Lanky.

14 let za podíl na genocidě

Soud v německém Frankfurtu nad Mohanem trestal za genocidu ve Rwandě. Někdejší starosta města Muvumba stráví za mřížemi 14 let.

Podle prokurátora v dubnu roku 1994 nařídil a koordinoval masakr stovek Tutsiů, kteří se uchýlili do místního kostela. Němečtí žalobci pro obviněného žádali doživotní vězení, zatímco obhajoba požadovala zproštění viny.

Bomby v Iráku

Irák počítá další oběti bombových útoků. Při několika atentátech v Bagdádu a městech ležících jižně od něj zemřelo 49 lidí.

Výbušniny byly většinou umístěny v automobilech zaparkovaných v obchodních čtvrtích nebo u autobusových zastávek. Násilí může souviset s blížícími se volbami, které se mají konat v dubnu.

Ukamenováni kvůli lásce

Pákistánská policie zatkla osm lidí, kteří jsou podezřelí z vraždy mileneckého páru. Jeho ukamenování nařídil na jihozápadě země místní duchovní, který je tak chtěl ztrestat za nemanželský poměr, napsala agentura AFP.

Oba ukamenovaní z provincie Balúčistán žili v manželském svazku s někým jiným. "Jejich těla budou exhumována a provedena pitva, abychom zjistili příčinu smrti," řekl AFP představitel místní vlády Zulfikar Durání.

Kalhotky v ohrožení

Ruská média bijí na poplach. Podle nich hrozí, že z kalhotek se může stát v Rusku, Kazachstánu a Bělorusku nedostatkové zboží. Důvodem je skutečnost, že Rusko a jeho partneři chtějí v celní unii od 1. července zakázat spodní prádlo z umělých vláken.

Jak napsala ČTK, o víkendu třicítka žen v Kazachstánu dala svou nevoli najevo tím, že vyšly do ulic protestovat s kalhotkami v rukou či na hlavách. "Svobodu kalhotkám!" skandovaly, než zasáhla policie.

Úřady opatření hájí ochranou zdraví, ve hře je ale byznys za nejméně čtyři miliardy dolarů (asi 80 miliard korun). Analytici varují, že z pultů může zmizet až 90 procent nabídky.

Aj Wej-wejova váza

Jedenapadesátiletý Američan Maximo Caminero čelí obvinění, že v muzeu na Floridě rozbil vázu za milion dolarů. Podle serveru BBC tak protestoval proti tomu, že v expozici jsou pouze práce zahraničních výtvarníků.

Umělec v neděli vstoupil do sálu, chopil se jedné z 16 vystavených váz a mrštil s ní vší silou na zem. Šlo přitom o exponát známého čínského umělce a disidenta Aj Wej-weje, který jasnými barvami pomaloval soubor přes 2000 let starých váz z období dynastie Chan.

Caminero se brání tím, že exponát považoval za obyčejný džbánek.

Fond pro chudé na rezidenci biskupa

Skandál kolem německého biskupa Franze-Petera Tebartze-van Elsta bobtná. Své opulentní sídlo v Limburgu prý nechal přestavět z peněz nadace pro pomoc chudým rodinám.

Nešlo přitom o drobné, ale několik milionů eur, napsal deník Süddeutsche Zeitung.

Do fondu měl jedním hodinovým platem přispívat každý katolický zaměstnanec na území diecéze.

Na Sinaji vraždili Stoupenci Jeruzaléma

Za nedělní útok na turistický autobus na Sinajském poloostrově je zodpovědná egyptská islamistická skupina Ansar Bajt Makdis (Stoupenci Jeruzaléma). Atentát si vyžádal čtyři mrtvé. Kromě řidiče autobusu zemřeli tři turisté z Jižní Koreje.

Radikálové jsou podle agentury Reuters odpovědní za většinu útoků na policisty a vojáky, k nimž na Sinaji dochází od loňského svržení prezidenta Muhammada Mursího.

 

Právě se děje

Další zprávy