Periskop: Soud pustil muže, kvůli němuž se měnila vláda

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 14. 2. 2014 16:42
Pátek 14. února: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Bankéř na svobodě

Turecký soud pustil z vazby někdejšího ředitele státní banky Halkbank Süleymana Aslana.

Ten skončil za mřížemi v půli loňského prosince v rámci vyšetřování rozsáhlého korupčního skandálu spojeného s vládou premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, připomněla ČTK.

Skandál si v zemi vyžádal výměnu téměř poloviny ministrů, ačkoliv opozice volala po svržení celé vlády. Sám premiér aféru označuje za spiknutí.

Moderátor na výslechu

Piers Morgan, slavný moderátor americké stanice CNN, musel na výslech. Britská policie se ho dotazovala kvůli aféře s odposlechy telefonů. K těm podle vyšetřovatelů docházelo v bulvárním deníku Daily Mirror, pro nějž Morgan v minulosti pracoval.

Na policii byl už v prosinci. Doposud se přitom aféra soustředila především na dnes už neexistující bulvární nedělník News of the World (NoW) z mediálního impéria Ruperta Murdocha.

Amosová se zlobí

Šéfka humanitárních operací OSN Valerie Amosová apeluje na mezinárodní společenství, aby učinilo přítrž "flagrantnímu porušování lidských práv v Sýrii". Toho se podle ní dopouští obě strany tři roky trvajícího konfliktu.

"Všechny strany selhávají ve své odpovědnosti chránit civilisty. Chápeme, že probíhá válka, ale i války mají pravidla," řekla během jednání Rady bezpečnosti OSN.

Její členové se momentálně dohadují o podobě rezoluce, která by měla zajistit humanitární pomoc syrskému obyvatelstvu.

Naděje ve Virginii

Zákaz sňatků párů stejného pohlaví je protiústavní, rozhodla v americké Virginii federální soudkyně Arenda Wrightová Allenová. Podle ní zákaz porušuje ústavní práva a "základní právo na sňatek".

Je to vůbec poprvé, co bylo v některém ze států na jihu USA podobné rozhoodnutí zvráceno, napsal server BBC. Gayové a lesby mohou doposud uzavírat manželství v 17 státech unie, převážně ale na severovýchodě.

Schůzka bude

Roky očekávané setkání rodin rozdělených korejskou válkou se uskuteční podle plánu. Shodli se na tom zástupci Severní a Jižní Koreje, kteří spolu jednali v pohraniční vesnici Pchanmundžomu.

Plánovanou akci ohrožovaly hrozby Pchjongjangu, který brojí proti plánovaným manévrům USA a Jižní Koreje.

Konec gangu převaděčů

Slovenští a čeští policisté rozprášili gang převaděčů. Jak informovala mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Baloghová, skupina převedla do zemí EU přes 40 lidí.

Obviněni byli čtyři Slováci a také 52letý Čech.

Pilná Severní Korea

Komunistická KLDR urychlila stavební práce na své jaderné střelnici, ale další testy zatím nehrozí, ukázala analýza satelitních snímků, kterou zveřejnil Americko-korejský ústav na univerzitě Johnse Hopkinse.

Ačkoliv Pchjongjang v posledních týdnech zmírnil svoji rétoriku, jaderný program pokračuje dál s plnou silou. Za pár dní si navíc země připomene narození Kim Čong-ila, otce nynějšího diktátora Čong-una. A takových příležitostí režim obvykle využívá k demonstraci síly.

Těžkooděnci v ulicích

Protivládní demonstranti před policejním kordonem. Těžkooděnci chrání vládní budovu v thajské metropoli Bangkoku. (14. února 2014)
Protivládní demonstranti před policejním kordonem. Těžkooděnci chrání vládní budovu v thajské metropoli Bangkoku. (14. února 2014) | Foto: Reuters

Do ulic thajské metropole Bangkoku napochodovaly stovky policejních těžkooděnců. Chtějí ze strategických míst vytlačit demonstranty, kteří už čtvrt roku volají po konci vlády premiérky Jinglak Šinavatrové.

Policisté protestující dav vyzvali, aby prostor vyklidil a dbal pokynů strážců pořádku.

Násilí kvůli jízdenkám

Brazilci opět protestovali proti zdražení veřejné dopravy.

Stovky lidí zablokovaly v Riu de Janeiru několik ulic a požadovaly nejen levnější jízdné, ale i větší dotace státu do školství a lepší lékařskou péči.

Nepokoje v Brazílii trvají už od loňského června. Loni podobné protesty přerostly v celonárodní milionové demonstrace, které přiměly vládu levicové prezidentky Dilmy Rousseffové k některým ústupkům v sociální oblasti. Lidem je trnem v oku především fotbalový šampionát, který země hostí v létě.

Pytláci decimují populaci slonů

Počet slonů v africké Tanzanii klesl během pouhých pěti let o 66 %. Zatímco tehdy žilo v národním parku Mikumi a lovecké rezervaci Selous 38 975 tlustokožců, nyní jich zbývá jen 13 084.

Na vině jsou podle prezidenta Jakaye Kitweteho pytláci, kteří zvířata zabíjejí kvůli vzácným klům. "Pokud tento obchod bude zastaven, nebude zabit ani jeden slon. Bude chybět jakýkoli popud k pytláctví," tvrdí hlava státu.

 

Právě se děje

Další zprávy