* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.
Prezidentským velbloudem nakrmil rodinu
Francouzský prezident Francois Hollande má v posledních týdnech smůlu, kam se podívá. Voliči proti němu demonstrují, spolupracovníci z volební kampaně se objevují na seznamech boháčů, kteří schovávají jmění v daňových rájích. A teď navíc přišel o velblouda, jehož dostal začátkem února od radnice v maliském Timbuktu.
Tamní úředníci prezidenta obdarovali během jeho návštěvy. Děkovali mu tak za francouzskou vojenskou intervenci. "Budu ho používat co nejčastěji jako dopravní prostředek," žertovala tehdy hlava státu.
Z následného převozu do Evropy ovšem sešlo, a tak velbloud skončil u jednoho zemědělce. Ten ovšem nelenil a darem nakrmil svou rodinu, uvedl list Valeurs Actuelles s odvoláním na vládní zdroj.
Místo do Haagu do prezidentského křesla
Keňa má nového prezidenta. Vítěz březnových voleb a syn zakladatele státu Uhuru Kenyatta v metropoli Nairobi slavnostně složil přísahu.
A není bez zajímavosti, že v Africe jde o další hlavu státu, kterou by žalobci Mezinárodního trestního soudu v Haagu rádi viděli na lavici obžalovaných. Podle nich totiž před lety organizoval etnické útoky proti stoupencům svého rivala Raileho Odingy. Násilí si na přelomu let 2007 a 2008 vyžádalo přes 1000 mrtvých.
Mezi dvanácti africkými státníky, kteří se ceremoniálu zúčastnili, shodou okolností chyběl súdánský prezident Umar Bašír. Na něj je pro změnu vydán mezinárodní zatykač pro genocidu, zločiny proti lidskosti a válečné zločiny.
Není tak vyloučeno, že by prezidenti mohli mít v budoucnu cely vedle sebe.
Marku zpět nechceme
Dluhová krize? Záchrana Kypru? Co na tom! Euro je fajn, marku bychom zpátky nechtěli. Takový je názor 7 z 10 Němců. Alespoň podle průzkumu institutu Forsa, o němž informoval německý deník Handelsblatt.
Rozhodně tomu tak nebývalo vždy. Marka byla podle Handelsblattu dlouhá desetiletí nedílnou součásti identity Západního Německa, Bundesbank pro změnu ztělesněním německé stability. Nyní prý ale obyvatelé SRN začínají jasně vidět výhody společné měny, obzvláště v době, kdy je Německo jednoznačným tahounem eurozóny (poklesu hospodářství navzdory).
Patrioty v ulicích Tokia
Takový obrázek se nenaskytne každý den, obzvláště v časech míru. Přesto se v ulicích japonské metropole v úterý objevily protiraketové střely Patriot. Důvod? Severní Korea a zbraněmi chřestící Kim Čong-un, prozatím poslední z dynastie stalinistických panovníků. Otec Čong-il i děd Ir-sen by z něj zřejmě měli radost.
Írán si "upeče" žlutý koláč, Západu navzdory
Zatím poslední jednání o íránském jaderném programu skončilo o víkendu krachem. To ovšem Teheránu nebránilo slavnostně otevřít v centrální provincii Jazd dva nové uranové doly.
Zásobovat přitom budou komplex Arkadan, kde se ročně podle íránské televize vyrobí až 60 tun uranového koncentrátu, známého spíše jako "žlutý koláč" (yellowcake). "Nyní kontrolujeme celý řetězec výroby jaderné energie," pochlubil se prezident Mahmúd Ahmadínežád v přímém televizním přenosu. "Stali jsme se jadernou zemí a to nám nikdo nemůže vzít."
Íránský jaderný program je Západu dlouhodobě trnem v oku. Ačkoliv režim tvrdí, že chce jádro využívat k čistě mírovým účelům, mezinárodní společenství se obává jeho zneužití k vojenským účelům.
Na Everestu spadl elitní Šerpa
Na Mount Everestu, nejvyšší hoře planety, zahynulo v posledních 60 letech na 300 lidí. Letošní první obětí se stal elitní nepálský Šerpa Mingmar. Jeden z takzvaných "ledovcových doktorů", kteří udržují trasy na vrchol Everestu, ukotvují lana a žebříky, zahynul o víkendu, když se vracel do tábořiště.
Od roku 1953, kdy do výšky 8848 metrů nad mořem vystoupali jako první Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norkej, zdolalo vrchol na 3000 horolezců. Podle mnohých je ale hora přeplněná.