Periskop: Belgie se v petici staví proti eutanazii dětí

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
Aktualizováno 27. 2. 2014 15:11
Čtvrtek 27. února: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Wulff na svobodě

Zemský soud v Hannoveru osvobodil bývalého německého prezidenta Christiana Wulffa obžalovaného z neoprávněného čerpání výhod.

Soud podle německých médií verdikt zdůvodnil tím, že pro obvinění z přijímání výhod neexistují žádné důkazy, a konstatoval, že exprezidentovi náleží odškodnění. Tato aféra byla jednou z příčin Wulffovy rezignace v únoru 2012.

"Ulevilo se mi. Jsem rád, že se u tohoto soudu prosadilo právo a já se nyní zase můžu dívat dopředu," prohlásil někdejší prezident při odchodu ze soudní síně. S jiným verdiktem prý dnes ani nepočítal.

Petice proti eutanazii

Petice s podpisy 200 000 občanů různých evropských zemí vyzývá belgického krále Philippa, aby nepodepisoval zákon umožňující eutanazii u nezletilých. Uvedli to dnes podle agentury AFP iniciátoři akce. Příslušný zákon nedávno schválil belgický parlament.

"Odmítněte podepsat zákon umožňující eutanazii nezletilých," stojí podle AFP v petici, se kterou přišla španělská nadace Citizen Go. Tato organizace je prý blízká křesťanským tradicionalistům a krajní pravici a petici předá ještě dnes královskému paláci v Bruselu.

Návrat k vraku

Kapitán ztroskotané výletní lodi Costa Concordia Francesco Schettino se dnes poprvé od nehody vrátil na plavidlo, které spočívá u italského ostrova Giglio.

Informovala o tom agentura AFP. Návštěva je součástí vyšetřování tragédie, která si předloni vyžádala 32 obětí. Schettino je obžalován ze zavinění neštěstí a hrozí mu 20 let vězení.

Bývalý kapitán sám požádal o možnost navštívit vrak lodi v rámci soudem nařízené inspekce záložního generátoru.

Uganda bez pomoci

Nejméně tři evropské státy zastavily ekonomickou pomoc Ugandě poté, co tamní prezident Yoweri Museveni v pondělí podepsal kontroverzní zákon proti homosexualitě, který ji "za přitěžujících okolností" trestá až doživotím.

Prostředky ze zahraniční pomoci tvoří asi čtvrtinu ugandského státního rozpočtu, informovala agentura AP.

Ukončení finanční podpory vlády v Kampale oznámilo dnes Nizozemsko, a připojilo se tak k Norsku a Dánsku, které tento krok učinily už v předchozích dnech.

Palestinské odmítnutí

Palestinci odmítají za současných postojů Izraele jakékoli prodloužení palestinsko-izraelských mírových jednání, která mají skončit koncem dubna letošního roku.

Řekl to dnes podle agentury AFP hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát.

"Prodlužovat rozhovory nemá žádnou cenu, a to ani o jedinou hodinu, pokud Izrael bude dále pohrdat mezinárodním právem," uvedl podle AFP Irikát.

Dobrovolný odchod

Bývalý papež Benedikt XVI. odmítl spekulace v italském tisku, že byl k odchodu z čela katolické církve donucen. Vyjádřil se tak krátce předtím, než v pátek uplyne rok od chvíle, co Benedikt XVI. překvapivě opustil papežský úřad.

Rezignace papeže je podle církevního zákona platná jen tehdy, když se k ní rozhodne zcela svobodně a bez vnějších tlaků, poznamenala agentura Reuters.

Velrybí pohřebiště

Vědcům se podařilo vysvětlit původ ohromného pohřebiště velryb, které objevili u panamerické dálnice v Chile. Jde o jeden z nejvýznamnějších fosilních nálezů z minulých let. Podle vědeckého týmu, který ostatky zvířat zkoumá, se velryby otrávily toxickými řasami. Kosti se uchovaly společně na místě po více než pět milionů let, informovala stanice BBC.

Umírající nebo už mrtvé velryby byly zaneseny do ústí řeky, vyplaveny na břeh a postupem času je pohltil písek.

 

Právě se děje

Další zprávy