Peking nechal odstranit americké informátory v Číně, CIA to ochromilo

ČTK ČTK
21. 5. 2017 8:21
Podle listu New York Times není jasné, zda Číňané dokázali informátory odhalit díky práci dvojího agenta nebo hackerskému útoku proti CIA. Mezi lety 2010 až 2012 ale zničili síť informačních zdrojů, jejíž vytvoření trvalo léta. CIA odmítla článek komentovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Čínská vláda nechala v letech 2010 až 2012 uvěznit nebo zabít až dvacet lidí, kteří působili jako informátoři americké Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Podařilo se jí tak ochromit činnost této výzvědné agentury v nejlidnatější zemi světa, napsal americký list New York Times. CIA odmítla článek komentovat.

Podle NYT není jasné, zda Číňané dokázali informátory odhalit díky práci dvojího agenta nebo hackerskému útoku proti CIA. Zničili ale síť informačních zdrojů, jejíž vytvoření trvalo léta.

Jeden ze spolupracovníků CIA byl podle tří nejmenovaných zdrojů, na něž se odvolává NYT, zastřelen před vládní budovou. Šlo údajně o varování ostatním lidem předávajícím informace americké straně.

Operace Medojed

Čtyři bývalí činitele CIA listu NYT řekli, že tok informací z čínského vládní aparátu začal vysychat v roce 2010 a o rok později začali mizet informátoři. Aby tyto události vyšetřily, zahájily CIA a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) operaci nazvanou Medojed.

Vyšetřovatelé přezkoumávali všechny operace výzvědných služeb v Pekingu a prověřovali všechny zaměstnance americké ambasády v čínském hlavním městě. Dopracovali se k bývalému tajnému agentovi CIA, který pracoval v oddělení pro Čínu, neměli však dostatek důkazů pro to, aby ho mohli zatknout. Nyní prý žije v jiné asijské zemi.

Podle některých zdrojů se jména informátorů dostala k Číňanům díky napadení tajného komunikačního systému CIA. Jiní se domnívají, že se tak stalo v důsledku nedbalosti: že agenti se na místa srazů dostávali vždy stejnou cestou, se svými zdroji se setkávali na stejných místech nebo v restauracích, v nichž byla nainstalována odposlouchávací zařízení.

Kolem roku 2013 se Číňanům přestalo dařit odhalovat agenty pracující pro Spojené státy a CIA se od té doby snaží svoji síť informátorů obnovit, tvrdí NYT.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy